0 (800) 303-038
з 10.00 до 18.00 (будні) по Києву
UA
Чи була ця стаття корисною для вас?
поставьте лайк
Поділіться нею у соціальних мережах
Що таке рефлюкс у немовляти

Що таке рефлюкс у немовляти

Що таке рефлюкс у немовляти, - коли це природний стан, а коли ознака серйозного порушення в організмі. Що корисно для дитини з рефлюксом, які питання, пов'язані з безпекою, батьки повинні тримати в фокусі уваги і коли звернутися до лікаря, розповість наш постійний експерт, лікар-неонатолог і консультант з грудного вигодовування Вікторія Анатоліївна Некряч.


— Вікторіє Анатоліївно, розкажіть, будь ласка, що таке рефлюкс і чому він буває у немовлят.

— Гастроезофагеальний рефлюкс у дітей - це переміщення їжі із шлунку до стравоходу. До найбільш поширених причин рефлюксу у новонароджених можна віднести наступні фактори:

 • немовлята більшу частину часу проводять в лежачому положенні;
 • практично повністю рідка дієта;
 • недоношеність.

Іноді дитячий рефлюкс може бути викликаний більш серйозними станами.

Перегодовування - фактор ризику рефлюксної хвороби у немовлят.

— Чи правда, що рефлюкс у немовляти може бути з народження?

— Рефлюкс з народження буває практично у всіх немовлят і проявляється відрижкою після годування. Але він може розвинутися і після двох місяців, коли збільшується обсяг харчування. При введенні прикорму після шести місяців, кратність неускладненого рефлюксу починає знижуватися і до 12-18 місяців проходить приблизно у 95% дітей.

 

— Чим рефлюкс відрізняється від відрижки і як відрізнити рефлюкс від блювоти?

— По клінічному прояву стан схожий з відрижкою і блювотою. Але в одних випадках дитині можна допомогти консервативними методами після консультації лікаря, без обстеження і лікування, а в інших буде потрібно серйозне медичне втручання - при певній ступеня тяжкості.

Неускладнений рефлюкс у немовляти:

 • відрижка нечаста і несильна, без тенденції до збільшення;
 • відбувається без зусиль з боку дитини;
 • не відбивається на розвитку і зростанні, апетиті дитини;
 • після відрижки малюк знаходиться в хорошому настрої, має задовільний стан.

Тривожні симптоми рефлюксу у немовляти:

 • дитина поводиться неспокійно, болісно, може відмовлятися від їжі, перестає набирати або втрачає вагу;
 • періодичний кашель без наявності ГРЗ, хрипи;
 • періодичні апное - короткочасні зупинки дихання;
 • епізод блювотного рефлюксу виникає різко, з великим обсягом викинутої рідини.
При появі будь-яких симптомів рефлюксу у дитини, будь ласка, звертайтеся за медичною допомогою - лікар визначить подальшу тактику.

— З якими хворобами може бути пов'язаний рефлюкс?

— Рефлюкс може бути проявом харчової алергії, парезу шлунку, захворювань обміну речовин, небезпечних вроджених аномалій, хвороби центральної нервової системи. Часті епізоди блювоти можуть виявитися симптомом менінгіту. Тому і потрібно звернутися до лікаря і розповісти про своїх скарги, щоб виключити патологічні причини і при необхідності пройти своєчасне лікування.

Лікування рефлюксу у немовлят

Як і чим годувати
 • Вводиться дробове харчування невеликими порціями, але важливо стежити, щоб не зменшувався обсяг добової норми харчування.
 • Антирефлюксні суміші в залежності від віку даються в обсязі 15-20 мл на початку годування. Після мама догодовує малюка звичним способом: грудьми або сумішшю.
 • Іноді використовуються гіпоалергенні суміші для поліпшення спорожнення шлунку.
Медикаментозне лікування
 • Призначається дітям, які не реагують на модифікацію харчування, зміну положення тіла.
Хірургічне лікування
 • Може знадобитися, якщо діагностовано тяжкий перебіг рефлюксу.
Питання лікування батьки вирішують з лікарями після ретельних обстежень дитини, а не самостійно.

— Як допомогти малюкові з рефлюксом під час сну?

— Після годування, дитину потрібно потримати вертикально 15-20 хвилин, але не в сидячому положенні, оскільки воно збільшує тиск в шлунку. Під час сну можна підняти узголів'я ліжка, але не більше, ніж на 15 см. Важливо простежити, щоб дитина не сповзала і не падала з ліжка - можливо, буде потрібно якось зафіксувати її положення.

Профілактика рефлюкс-езофагіту у дітей до року

Грудне годування: рефлюкс не залежить від грудного молока, в тому числі зцідженого. Дитина повинна правильно взяти груди і не заковтувати повітря.
Штучне вигодовування: підбирають соски за віком або пляшечки з антиколіковою системою, яка спрямована на те, щоб дитина не ковтала повітря.
Прикорм: важливо дотримуватися правил введення прикорму, щоб не перегодовувати малюка. Можливе застосування загусників і більш густого харчування, яке довше затримується в шлунку і не буде виходити так легко.

 

— Чому суміші на козиному молоці краще підходять для дітей, схильних до рефлюксу?

— Суміші на козиному молоці при рефлюксі можна вживати щодня. Легка засвоюваність козиного молока зменшує ймовірність і частоту зригування. Так що малюкам з рефлюксом можуть бути рекомендовані дитячі суміші МАМАКО® Premium.


Відрижки - дуже поширений стан немовляти. Якщо вони відбуваються без зусиль і не відображаються на розвитку і рості дитини, рефлюкс не вимагає подальшого обстеження. Досить модифікації харчування, як консервативного методу лікування і профілактики цього явища.
Лікар-неонатолог
Вікторія Анатоліївна Некряч


*Ідеальним харчуванням для немовляти є молоко матері. ВООЗ рекомендує виключно грудне вигодовування в перші 6 місяців. МАМАКО® підтримує цю рекомендацію. Перед введенням в раціон малюка нових продуктів проконсультуйтеся з фахівцем.

Імунітет дитини на грудному вигодовуванні

Грудне молоко містить імунні компоненти, яких немає ні в одній дитячій суміші. Але чи можуть ці чарівні речовини підвищити імунітет новонародженої дитини чи малюка потрібно загартовувати і додатково давати йому вітаміни, БАДи? А може, вітаміни досить приймати мамі, що годує?

До якого віку потрібно годувати малюка сумішшю?

До якого віку потрібно годувати дитину сумішшю? Чи залишати суміш на ніч? Чи небезпечне тривале годування з пляшечки? Відповіді на ці питання залежать від конкретних ситуацій.

Режим на штучному вигодовуванні

Режим харчування новонародженого на штучному вигодовуванні передбачає графік годування молочною сумішшю, якого потрібно дотримуватися постійно. Як часто дитина буде їсти, скільки суміші їй давати, як поєднувати суміш з прикормом і не порушувати режим.

Всі статті