0 (800) 303-038
з 10.00 до 18.00 (будні) по Києву
UA

Чи була ця стаття корисною для вас?
поставьте лайк
Поділіться нею у соціальних мережах
Імунітет дитини на грудному вигодовуванні

Імунітет дитини на грудному вигодовуванні

Грудне молоко містить імунні компоненти, яких немає ні в одній дитячій суміші. Але чи можуть ці чарівні речовини підвищити імунітет новонародженої дитини чи малюка потрібно загартовувати і додатково давати йому вітаміни, БАДи? А може, вітаміни досить приймати мамі, що годує? Відповіді дізнаємося у лікаря-неонатолога, консультанта з грудного вигодовування Вікторії Анатоліївни Некряч.


— Вікторіє Анатоліївно, коли у новонароджених з'являється імунітет? Як розвивається імунітет дитини до року?

— Становлення імунної системи починається у внутрішньоутробний період, а її структура і функціонування формуються аж до статевого дозрівання. За цей тривалий період розвиток імунної системи проходить через п'ять критичних етапів.

  • I - неонатальний до 28 днів життя
  • II - до 4-6 місяців
  • III - до 2 років
  • IV - до 4-6 років
  • V - до 12-15 років

Який імунітет у новонародженого? Власний імунітет ще слабкий і знаходиться на стадії формування. У перші місяці життя незрілість імунної системи компенсується за рахунок пасивного імунітету, переданого від матері, - це материнські імуноглобуліни і фактори захисту грудного молока.

Імунітет новонародженого повністю залежить від мами в перший і другий критичні періоди, коли його харчування складається тільки з грудного молока.

— Як імунітет немовляти залежить від тривалості грудного вигодовування?

— ВООЗ рекомендує годувати дітей грудним молоком до дворічного віку. Це корисно як для мами, так і для дитини. Але мама самостійно визначає тривалість годування грудьми. Малюкові на кожному етапі розвитку та зростання потрібне певне співвідношення нутрієнтів, ці потреби здатний задовольнити мінливий склад грудного молока. Однак і після року він точно так само отримає важливі складові для імунітету з грудним молоком. Тому грудне вигодовування є цінним і в шість місяців, і в рік, і в півтора року.

Те саме відноситься і стосовно малюків на штучному вигодовуванні: зі зміною їх вікових потреб змінюється склад суміші. Пасивний імунітет на штучному вигодовуванні формується так само, як і при грудному вигодовуванні, якщо дитині дають високоадаптовану молочну суміш, у складі якої є всі необхідні нутрієнти.

 

— У чому тоді відмінності грудного молока від молочної суміші?

— Грудне молоко - це незамінне імунологічне джерело, яке сприяє підтримці пасивного і активного імунітету в перший рік життя. Багато з його компонентів неможливо замінити при створенні дитячих сумішей. Це імунні комплекси, імуноглобуліни, цитокіни, гормони, фактори росту та інші складові.

Імуноглобуліни G, M, A, E, D
Розрізняють і пов'язують чужорідні антигени бактерій, вірусів. В останні два місяці вагітності через плаценту активно транспортуються материнські імуноглобуліни G, і у доношеного новонародженого їх рівень близький до рівня матері. Імуноглобуліни M і імуноглобуліни A не здатні передаватися внутрішньоутробно, немовля отримує їх з молоком матері.
Макрофаги
Впливають на активність T-клітин і B-клітин імунної системи за рахунок продукції імунорегуляторних факторів.
Лейкоцити
Здатні закріплюватися на епітелії кишківника і проникати в кровоносну систему, таким чином стимулюючи імунну систему і допомагаючи її правильному формуванню.

 

— Як довго працює пасивно набутий імунітет?

— Пасивний імунітет буває природним і штучним. Природний імунітет формується внутрішньоутробно і за допомогою грудного вигодовування. Згодом такий природний захист слабшає, якщо припинити годувати малюка грудним молоком. Але точні терміни невідомі, це залежить від багатьох факторів і дуже індивідуально у кожної дитини.

Імунітет немовлят підтримується і зміцнюється штучним шляхом при введенні певної вакцини або сироватки. У них присутні готові імунні частки, які здатні чинити опір і протистояти конкретному виду антигену. Дуже важливі також умови, в яких знаходиться малюк.

Годування груддю під час хвороби мами, як правило, зберігається. У багатьох випадках антитіла, що виробляються жіночим організмом для боротьби з хворобою, передаються дитині, створюючи їй власну систему захисту. В реаліях пандемії COVID-19 деякі дослідження вже зафіксували народження дітей з антитілами до нового коронавірусу, які вони отримали від своїх мам, які перехворіли коронавірусну інфекцію в другому триместрі вагітності.

— Як імунітет немовляти пов'язаний з дієтою і способом життя годуючої мами?

— Дієти та фізичні заняття не повинні позначатися на здоров'ї мами і дитини. Годуючій мамі потрібно збалансовано і правильно харчуватися. Якщо хочеться сісти на дієту, важливо працювати з дієтологом, а не просто пропускати прийоми їжі. Аналогічно з фізичними навантаженнями: план занять бажано складати разом з тренером і дієтологом.

Як зміцнити імунітет немовляти

  • Загартовування. Під час купання дитини температуру води можна плавно знижувати кожен день на один градус: з 37° до 26°.
  • БАДи. Краще не давати дитині без рекомендації лікаря, який спостерігає малюка.
  • Дитячі вітаміни. Вводять після консультації лікаря. Всі діти до двох років обов'язково отримують вітамін D у віковому дозуванні.
  • Вітаміни для жінок, що годують. Препарат призначає лікар після оцінки стану здоров'я і лабораторного обстеження: мама повинна приймати той вітамін, дефіцит якого буде виявлено. Полівітаміни не вітаються, тому що передозування (як і недолік) одного з вітамінів має однаково серйозні наслідки.
  • Неспецифічні фактори. Прогулянки на свіжому повітрі, провітрювання, підтримка певного режиму температури і вологості в приміщенні, регулярні вологі прибирання.

 

— Чи можна догодовувати дитину дитячою сумішшю, щоб зміцнити імунітет?

— Завдяки наявності певних нутрієнтів в складі високоадаптованих молочних сумішей, максимально наближених за складом до жіночого молока, з'явилася реальна можливість сприятливого впливу на формування і зміцнення імунного статусу дітей перших років життя, які з будь-яких причин не змогли отримувати грудне молоко. Але просто так, для підтримки імунітету, дітям на грудному вигодовуванні суміш не призначають.


Над підтриманням здорового імунітету працюють все життя, але перший рік - найважливіший період зростання і розвитку немовлят, в тому числі становлення імунітету. І найкраще, що може зробити мама, щоб допомогти формуванню сильної імунної системи малюка, - це підтримувати грудне вигодовування. Грудне молоко особливе, його поживні речовини мають імуномодулюючі властивості. Тому навіть якщо у вашої дитини змішане вигодовування і молока недостатньо, докладайте всіх зусиль і постарайтеся годувати грудьми як можна довше.
Лікар-неонатолог
Вікторія Анатоліївна Некряч


*Ідеальним харчуванням для немовляти є молоко матері. ВООЗ рекомендує виключно грудне вигодовування в перші 6 місяців. МАМАКО® підтримує цю рекомендацію. Перед введенням в раціон малюка нових продуктів проконсультуйтеся з фахівцем.

Як налагодити вигодовування дитини відразу після пологів

Перші два тижні з дня народження малюка - критичний період для становлення лактації. Як налагодити грудне вигодовування після пологів і що робити, якщо не все йде гладко? Розповідаємо про годування грудьми в пологовому будинку і вдома, банк грудного молока і дитячої суміші в якості догодовування новонародженої дитини. Експертною думкою на цю тему з численними глядачами прямого ефіру MAMAKO® в «Інстаграмі» поділилася лікар-неонатолог, консультант з грудного вигодовування Вікторія Анатоліївна Некряч.

До якого віку потрібно годувати малюка сумішшю?

До якого віку потрібно годувати дитину сумішшю? Чи залишати суміш на ніч? Чи небезпечне тривале годування з пляшечки? Відповіді на ці питання залежать від конкретних ситуацій.

Режим на штучному вигодовуванні

Режим харчування новонародженого на штучному вигодовуванні передбачає графік годування молочною сумішшю, якого потрібно дотримуватися постійно. Як часто дитина буде їсти, скільки суміші їй давати, як поєднувати суміш з прикормом і не порушувати режим.

Всі статті