0 (800) 303-038
з 10.00 до 18.00 (будні) по Києву
UA
Чи була ця стаття корисною для вас?
поставьте лайк
Поділіться нею у соціальних мережах
Чому у дитини пінисті випорожнення і чи небезпечно це?

Чому у дитини пінисті випорожнення і чи небезпечно це?

Розбираємося, коли пінисті випорожнення у немовляти - норма, а коли слід звернутися до педіатра і здати медичні аналізи, щоб визначити причину появи піни і отримати лікування. Досвідом ділиться лікар-педіатр і дитячий пульмонолог Катерина Олександрівна Яновська.


— Катерино Олександрівно, які причини появи піни в випорожненнях малюка?

— Кал з піною у немовляти відображає збільшене бродіння в кишківнику, що часто буває у віці до року. Цікаво, що немовлята зазнають досить частих і серйозних змін випорожнень - від рідкого стану до пінистого, від зеленуватого кольору до жовтуватого, від запору до проносу. Але, як правило, все це норма, а не патологія. І пінистий кал часто фізіологічний. Тому батькам не треба бити на сполох і «діагностувати» кишкову інфекцію або щось інше, що вимагає негайного лікування. Тримати на контролі зміни випорожнень у немовляти повинен педіатр.

Пінисті випорожнення - норма

  • Ні крові.
  • Ні слизу.
  • Ні смердючого запаху.
  • Ні втрати рідини, випорожнення не часті.
  • Ні блювоти.

 

— Рідкі пінисті випорожнення на грудному вигодовуванні - не рідкість. У чому тут справа?

— Якщо у новонародженого піняться випорожнення, потрібно оцінити його харчування або життєдіяльність. Раніше вважалося, що пінисті випорожнення з'являються у дітей, які захоплюють тільки переднє, більш водянисте молоко і не отримують заднє молоко, більш збагачене жирами. Потім від цієї точки зору відійшли, але все одно потрібно намагатися, щоб дитина «виїдала» повністю одну грудь, а не чергувати кожні п'ять хвилин праву і ліву залози. Висмоктуючи все молоко з однієї груді цілком, малюк захоплює всі фракції молока, і ймовірність того, що зі випорожненнями все буде до ладу, вища.

Враховують і специфіку лікування при грудному вигодовуванні: деякі лікарські препарати, особливо антибіотики, можуть змінювати характер випорожнень немовляти.

Пінистий стілець - симптом захворювань

Дисбактеріоз кишківника
У немовляти до року йде становлення функціонування шлунково-кишкового тракту, мікробіота і склад бактерій змінюються. Тому періодично може змінюватися і кал. Це нормально, далеко не завжди є патологією і не завжди вимагає втручання, введення пробіотиків.
Кишкова інфекція
При захворюванні можуть з'явитися також температура, слабкість і млявість, примхливість, значне збільшення кількості випорожнень, слиз і кров у випорожненнях, зелений кал з неприємним запахом, блювання, болючість при пальпації живота. Така симптоматика частіше зустрічається у дітей другого півріччя життя і старшого віку.
Лактазна недостатність
У дітей з транзиторною ферментативною недостатністю можуть бути пінисті випорожнення з кислуватим запахом, здуття животика. Такий стан викликаний нестачею ферменту лактази для засвоєння всієї одержуваної лактози. Але є спеціальні препарати лактази, які допомагають у засвоєнні суміші і грудного молока. Їх призначає тільки лікар.

— Поява піни в випорожненнях, найімовірніше, не означає загального нездужання і дуже часто трапляється на тлі прекрасного загального стану малюка.

Звертайте увагу на самопочуття дитини: важливо, щоб воно не відрізнялося від звичного. Якщо малюк веселий, добре контактує з мамою, зустрічається з нею очима, посміхається, це вже може говорити про те, що все непогано. Особливо коли температура в нормі, немає блювоти, ахолічного білястого калу, частих смердючих випорожнень з домішками.

— Які медичні аналізи дітям з підозрілими випорожненнями призначають педіатри?

— Рекомендується здати клінічний аналіз крові, клінічний аналіз сечі, кал на копрограму (говорить про склад калових мас). Призначаючи лабораторне обстеження, лікар розуміє, що він потім буде робити з його результатами і як це допоможе малюкові.

 

— Як лікувати пінисті випорожнення у немовлят? І чи так вже потрібні ліки?

— Велика кількість пробіотиків або антибіотиків дуже згубні для маленького організму. Пінисті випорожнення у немовляти на штучному або на грудному вигодовуванні на тлі гарного самопочуття досить спостерігати. Іноді треба переглянути харчування і дієту на прикормі: як правило, пінисті випорожнення через пару днів стають нормальними. Якщо це початок кишкової інфекції, то з'являться супутні симптоми, що вимагають лікування. Суть в тому, що пінисті випорожнення не лікують, - лікують тільки те захворювання, яке до них привело.


У немовлят буває багато станів на межі фізіології і патології, і кал до року на грудному молоці або дитячій суміші навіть в період прикорму змінюється дуже часто. І батькам потрібно пройти свій шлях, перестати нервувати там, де це не потрібно. Зачекайте кілька днів - випорожнення нормалізуються, і все буде добре. Але якщо проблема не йде, краще проконсультуватися зі своїм педіатром. Лікар добре розуміє особливості здоров'я малюків і дитячих станів і підкаже найкраще рішення.
Лікар-педіатр
Катерина Олександрівна Яновська


*Ідеальним харчуванням для немовляти є молоко матері. ВООЗ рекомендує виключно грудне вигодовування в перші 6 місяців. МАМАКО® підтримує цю рекомендацію. Перед введенням в раціон малюка нових продуктів проконсультуйтеся з фахівцем.

Режим на штучному вигодовуванні

Режим харчування новонародженого на штучному вигодовуванні передбачає графік годування молочною сумішшю, якого потрібно дотримуватися постійно. Як часто дитина буде їсти, скільки суміші їй давати, як поєднувати суміш з прикормом і не порушувати режим.

Як і чим годувати немовля при харчовій алергії

Коли у дитини висока ймовірність розвитку алергії або вже проявляються її симптоми, здається, що ви безсилі у виборі дитячого харчування. Чи так це? Чим годувати дитину при харчовій алергії, які продукти виключити на грудному і штучному вигодовуванні, а також в першому прикормі, щоб знизити вплив алергенів на організм.

Чому новонароджений так часто відригує

Чому немовля зригує? Розглянемо причини, безпечні і небезпечні стани, пов'язані з дитячими відрижками, і дізнаємося, як боротися з ними і запобігти їх появі.

Всі статті