0 (800) 303-038
з 10.00 до 18.00 (будні) по Києву
UA
Чи була ця стаття корисною для вас?
поставьте лайк
Поділіться нею у соціальних мережах
Дитина гикає, чи нормально це?

Дитина гикає, чи нормально це?

Чому дитина часто гикає і чи є тут привід для занепокоєння? Симптоми і причини гикавки, способи зупинити її у новонароджених і немовлят - в інтерв'ю з лікарем-педіатром і дитячим пульмонологом Катериною Олександрівною Яновської.


— Катерино Олександрівно, чому дитина гикає?

— Гикавка - цікавий феномен: хтось пов'язує його зі звуженням голосової щілини, хтось - з неконтрольованими рухами діафрагми. Гикавку можна спостерігати навіть внутрішньоутробно, а для новонароджених та немовлят це досить часте явище. У більшості випадків гикавка контрольована і не вимагає лікарського уваги.

Причини гикавки у немовлят

Короткочасна гикавка
З'являється епізодично, спонтанно. Може бути пов'язана з переохолодженням, спрагою, голодом, переїданням, занадто частим годуванням і навіть зі стресом.
Тривала гикавка з'являється практично кожен день протягом одного-двох тижнів: періодично дитина гикає цілий день або кілька годин поспіль. Це нестандартна ситуація, яка потребує обстеження. Виділяють:
Центральна гикавка
Пов'язана з ураженням центральної нервової системи і головного мозку. Можна підозрювати менінгіт і енцефаліт.
Периферична гикавка
Пов'язана з діафрагмовим нервом і пов’язаним з ним патологічним процесом, коли діафрагма дає неприборкані рухи, які викликають гикавку.
Токсична гикавка
Виникає на тлі прийому токсичних лікарських препаратів.

— С тривалої патологічної гикавкою потрібно обов'язково звертатися до лікаря. Такий стан може бути симптомом патологічних змін мозку і центральної нервової системи маленької дитини.

 

— Але і рідкісна гикавка лякає мам.

— Недосвідчених мам, у яких перша дитина, бентежить багато що. Однак, чим більше у жінки дітей, тим більш адекватним стає ставлення до дорослішання дитини, а така дрібниця, як гикавка, сприймається з розчуленням і не вважається тривожним симптомом.

 

— Гикавка, як симптом хвороби: що найнебезпечніше?

— При тривалій і неконтрольованої гикавці особливо тривожними наслідками є запальні захворювання головного мозку. Гикавка також може свідчити про важкі захворювання шлунково-кишкового тракту, пов'язані з порушеннями роботи діафрагми і сфінктерів.

Тривожні симптоми у немовлят:

  • Гикавка зі відрижкою і блювотою.
  • Тривала гикавка.
  • Гикавка кожен день по півгодини і більше.

 

— Що робити, якщо дитина гикає після годування?

— Часто новонароджений гикає, якщо батьки схильні його перегодовувати або не тримають стовпчиком після годування - або ж дитина смокче з пляшечки з соскою, захоплюючи повітря.

Немовля гикає - що робити

Якщо гикавка після їжі:

  • потримати стовпчиком і почекати, поки вийде повітря;
  • стежити за технікою годування, щоб при смоктанні дитина не ковтала велику кількість повітря;
  • змінити пляшечку і соску: можна купити аксесуари з системою відведення повітря.

Якщо гикавка в період неспання:

  • стежити за температурним режимом: наскільки добре одягнена дитина, чи не перегрівається і не переохолоджується вона;
  • викладати малюка на живіт мами чи тата, що зігріє його і приведе рефлекторну активність в норму;
  • робити масаж або гімнастику, також щоб заспокоїти рефлекторні реакції малюка.

— Батькам не варто занадто лякатися гикавки і починати трусити дитину або різко міняти положення її тіла. Ніяких безпечних ліків або домашніх народних засобів від гикавки у немовлят не існує. Можна використовувати фізичні методи допомоги своєму малюкові.


Гикавка вважається нормальним явищем у дітей менше року, і зазвичай нема про що турбуватися. За 15 років своєї роботи я не зустрічала патологічну гикавку у дітей до року. В основному це мила особливість, до якої так і треба ставитися, а звертати увагу на процес тільки тоді, коли гикавка затримується і є інші неприємні симптоми. Бажаю всім батькам ростити малюків в любові і з задоволенням!
Лікар-педіатр
Катерина Олександрівна Яновська


*Ідеальним харчуванням для немовляти є молоко матері. ВООЗ рекомендує виключно грудне вигодовування в перші 6 місяців. МАМАКО® підтримує цю рекомендацію. Перед введенням в раціон малюка нових продуктів проконсультуйтеся з фахівцем.

Імунітет дитини на грудному вигодовуванні

Грудне молоко містить імунні компоненти, яких немає ні в одній дитячій суміші. Але чи можуть ці чарівні речовини підвищити імунітет новонародженої дитини чи малюка потрібно загартовувати і додатково давати йому вітаміни, БАДи? А може, вітаміни досить приймати мамі, що годує?

До якого віку потрібно годувати малюка сумішшю?

До якого віку потрібно годувати дитину сумішшю? Чи залишати суміш на ніч? Чи небезпечне тривале годування з пляшечки? Відповіді на ці питання залежать від конкретних ситуацій.

Режим на штучному вигодовуванні

Режим харчування новонародженого на штучному вигодовуванні передбачає графік годування молочною сумішшю, якого потрібно дотримуватися постійно. Як часто дитина буде їсти, скільки суміші їй давати, як поєднувати суміш з прикормом і не порушувати режим.

Всі статті