0 (800) 303-038
з 10.00 до 18.00 (будні) по Києву
UA

Чи була ця стаття корисною для вас?
поставьте лайк
Поділіться нею у соціальних мережах
Як змінюються випорожнення дитини від народження до року

Як змінюються випорожнення дитини від народження до року

Розповідаємо, як змінюються випорожнення дитини від народження до року на грудному молоці або дитячій суміші та як за кольором і регулярністю випорожнення дізнатися, здоровий чи хворий малюк. У статті - пам'ятка батькам і поради лікаря-педіатра і дитячого пульмонолога Катерини Олександрівни Яновської.


— Катерино Олександрівно, про що говорить кал немовляти?

— Це тема цікава і наболіла. Я, як педіатр, часто стикаюся з тим, що батьки не розуміють особливостей випорожнень дітей до року, не розрізняють норму і патологію. Причому, незалежно від того, знаходиться дитина на грудному чи штучному вигодовуванні.

Випорожнення у немовляти дуже мінливі, оскільки в перший рік йде становлення травної системи. Часто батьки не те що приймають патологію за норму - навпаки, норма сприймається, як щось нехороше, в тому числі рідкі випорожнення у новонародженого. Це призводить до гіпердіагностики і гіперлікування з боку батьків і лікарів.

Які нормальні випорожнення у немовля

Нормальні випорожнення у немовля на грудному вигодовуванні
  • Грудне молоко засвоюється практично повністю, тому випорожнень може не бути до 7 днів. Випорожнення жовті, водянисті.
  • Зі зміною харчування, дозріванням частин травного тракту до року характер випорожнень змінюється.
Нормальні випорожнення у немовля на штучному вигодовуванні
  • Суміш гірше засвоюється, тому випорожнення регулярні, густіші і темніші. Зелені випорожнення на штучному вигодовуванні може бути варіантом норми.
  • Частота в нормі до 2-3 разів на день; головне, щоб не було слизу і інших симптомів кишкової інфекції.

— При повному або частковому переході з грудного молока на суміш можуть бути запори, тобто випорожнення стають щільнішими, не такими жовтими і частими, як на грудному вигодовуванні, іноді з неперетравленими грудочками.

На прикормі, випорожнення починають бути схожими на «дорослі»: вони більш оформлені і щільні, темніші за кольором. Випорожнення можуть бути з неперетравленими частинками їжі, з чим дитина поступово починає справлятися.

 

— Як по випорожненням дізнатися, що дитина нездужає?

— Зміни випорожнень різноманітні. І в багатьох випадках потрібно звернутися до свого педіатра для консультації. Давайте розберемо, від чого залежить стан випорожнень, які хвороби можуть вплинути на його характеристики.

Рясний і частий пронос у немовля
Якщо до рідких випорожнень приєднується зелень, слиз, неприємний запах, підвищується температура, виникає блювота - це може бути кишкова інфекція з несприятливим перебігом на тлі швидкого зневоднення.
Випорожнення з вкрапленнями жиру, який залишає сальні сліди
Це ознака захворювань печінки і жовчовивідних шляхів. Зверніться до педіатра!
Слиз в випорожненнях у немовля на прикорму
Слизова кишківника не справляється з новим продуктом, але при цьому виключена кишкова інфекція.
Яскраво-зелені пінисті випорожнення у немовля
Може бути ознакою лактазной недостатності.
Білі, сірі випорожнення у немовля
Можливі проблеми з боку жовчовивідних шляхів, печінки.
Чорні випорожнення у немовля
Слідство прийому препаратів заліза, недостатності харчування. Обов'язково потрібно виключити кровотечу з шлунково-кишкового тракту.
Кров в калі немовляти

Можлива при ураженні слизової кишечника через алергію, а також при тривалому запорі, хворобі Крона, неспецифічному виразковому коліті.

Тріщинка в задньому проході - найсприятливіша ситуація з можливих, але і її треба відстежити: кал нестерильний, і відкрита ранка може призвести до негативних наслідків.

Кислий запах випорожнень немовляти
Може бути проявом інфекції, лактазної недостатності.

— Крім віку і здоров'я, випорожнення дитини залежить від її особистого раціону. Наприклад, прикорм важливо поступово розширювати кількісно і якісно. Навіть овочі не вводять разом: спочатку пробують кабачок, потім додають кольорову капусту і так далі. Так само вводять каші та інші продукти прикорму. Це дозволяє відстежити загальну реакцію дитини, уникнути блювоти, алергії та інших нездужань.

Зміни випорожнень - це хороший маркер стану здоров'я малюка
Завантажте пам'ятку

— Розкажіть, будь ласка, докладніше про частоту випорожнення в перший рік життя.

— Частота випорожнення змінюється нерідко. Запор у немовля - дуже дискутабельне запитання. Одні фахівці вважають дефекацію раз в три дні патологією і рекомендують прагнути до випорожнення один раз в день. Інша група фахівців вважає рідкі випорожнення абсолютною нормою, якщо дитині комфортно, і називає запором стан, коли у немовляти тверді випорожнення, роздутий животик і виражене занепокоєння.

 

— Педіатри рекомендують акуратно ставитися до народних засобів в лікуванні проблем травлення. Чому?

— До народної медицини в дитячому віці бажано взагалі не звертатися. З приводу кропової води не можу сказати нічого доброго і нічого поганого. Все інше - це втручання. Наприклад, раннє введення кислого соку призводить до запальних реакцій з боку шлунково-кишкового тракту, що непросто піддається відновленню. Тому введення прикорму повинно відповідати графіку або трохи відрізнятися від нього на розсуд лікуючого лікаря і нікого іншого.

 

— Катерино Олександрівно, ми з Вами обговорили, що, в порівнянні з грудним молоком, засвоєння сумішей в деякій мірі ускладнене. А які компоненти дитячої суміші сприяють нормалізації дитячого травлення?

— У сумішей на козиному молоці краща засвоюваність, ніж у сумішей на коров'ячому молоці. Це можна сказати і про суміші МАМАКО® Premium на козиному молоці. Крім того, це харчування містить пробіотики-біфідобактерії і ДОС-пребіотики, що сприяє більш регулярним випорожненням у дітей на штучному вигодовуванні і тому, що він буде максимально наближений до випорожнень немовлят на грудному вигодовуванні.


Дитячі випорожнення змінюється так само швидко, як швидко зростає і розвивається організм дитини. Це хороший критерій стану його здоров'я. Надумані діагнози, гіпердіагностика та самолікування вкрай небажані. Тому батькам потрібно вміти відслідковувати особливості дитячого випорожнення, а лікарям - бути підкованими в цьому питанні і правильно оцінювати зміни.
Лікар-педіатр
Катерина Олександрівна Яновська


*Ідеальним харчуванням для немовляти є молоко матері. ВООЗ рекомендує виключно грудне вигодовування в перші 6 місяців. МАМАКО® підтримує цю рекомендацію. Перед введенням в раціон малюка нових продуктів проконсультуйтеся з фахівцем.

Як налагодити вигодовування дитини відразу після пологів

Перші два тижні з дня народження малюка - критичний період для становлення лактації. Як налагодити грудне вигодовування після пологів і що робити, якщо не все йде гладко? Розповідаємо про годування грудьми в пологовому будинку і вдома, банк грудного молока і дитячої суміші в якості догодовування новонародженої дитини. Експертною думкою на цю тему з численними глядачами прямого ефіру MAMAKO® в «Інстаграмі» поділилася лікар-неонатолог, консультант з грудного вигодовування Вікторія Анатоліївна Некряч.

Імунітет дитини на грудному вигодовуванні

Грудне молоко містить імунні компоненти, яких немає ні в одній дитячій суміші. Але чи можуть ці чарівні речовини підвищити імунітет новонародженої дитини чи малюка потрібно загартовувати і додатково давати йому вітаміни, БАДи? А може, вітаміни досить приймати мамі, що годує?

До якого віку потрібно годувати малюка сумішшю?

До якого віку потрібно годувати дитину сумішшю? Чи залишати суміш на ніч? Чи небезпечне тривале годування з пляшечки? Відповіді на ці питання залежать від конкретних ситуацій.

Всі статті