0 (800) 303-038
з 10.00 до 18.00 (будні) по Києву
UA

Чи була ця стаття корисною для вас?
поставьте лайк
Поділіться нею у соціальних мережах
Як відрізнити алергію від інших хвороб

Як відрізнити алергію від інших хвороб

Дерматити, мілії і харчова алергія у немовляти мають схожі симптоми, але все ж це різні захворювання. Як визначити харчову алергію, на які продукти найчастіше бувають реакції до року і коли вони проходять, дізнаємося у лікаря-педіатра і дитячого пульмонолога Катерини Олександрівни Яновської.


— Катерино Олександрівно, чому розвивається харчова алергія у немовляти?

— Основна причина всіх алергічних реакцій - спадковість, тобто схильність до алергії передається у спадок. А ось її прояв і симптоми залежать від навколишнього середовища і харчування, яке малюк отримує до року.

Алергія у дитини діагностується:

 • в 25% всіх випадків, якщо є алергія у одного з батьків;
 • в 50—80% всіх випадків, якщо є алергія у обох батьків.

Вигодовування дітей до року і прояв алергічних реакцій

Харчова алергія при грудному вигодовуванні
 • У дітей з атопічним дерматитом має місце алергічний генез. І, як правило, він пов'язаний з білками коров'ячого молока.
 • Мамі, що годує лікарі радять зменшити кількість споживання тваринних молочних білків: виключити незбиране молоко і надмірне споживання коров'ячого білка з іншими продуктами. У більшості випадків дозволений ферментований молочний білок. Однак, дослідження достовірно не підтвердили ефективність цих обмежень.
Харчова алергія при штучному вигодовуванні
 • Дитячі суміші переважно вироблені на основі коров'ячого або козиного молока. Але, як правило, алергія розвивається до білків коров'ячого молока.
 • Для профілактики алергії, лікарі вибирають гіпоалергенні суміші, в яких білок розщеплений частково. У важких випадках призначають суміш з розщепленням молочного білка до амінокислот, щоб забезпечити здорове зростання і розвиток дитини з важкою формою алергії на коров'ячий білок.

Залежність алергічних реакцій від харчування є, але не така пряма, як вважали багато років. При цьому годуючих мам тотально обмежували у вживанні їжі або ж переводили дитину з грудного молока на суміш, думаючи, що від цього покращиться стан її шкіри.

 

— Як проявляється харчова алергія у дітей до року?

— Харчовий аллергоз у немовлят може бути виражений сильно або помірно. Шкірні прояви харчової алергії у немовлят:

 • рясна висипка по всьому тілу;
 • висипання на згинальних поверхнях рук і ніг;
 • молочні струпи на щічках;
 • почервоніння щік аж до ерозії;
 • себорейні скоринки на голові (гнейс).
Міліі у новонароджених і пелюшковий дерматит потрібно диференціювати з харчовою алергією, оскільки часто при висипаннях на обличчі і стійкому подразненні шкіри під підгузком є і алергічна проблема.

— На які продукти у немовлят найчастіше буває харчова алергія?

— З народження і до року, це білки коров'ячого молока, тому так складно підібрати суміш. Причому у дітей з алергією до коров'ячих білків, як правило, є перехресна алергія до білків козиного молока.

Як лікар, раджу вважати, що діти до одного року спочатку схильні до аллергозу на білки коров'ячого молока. Третина випадків - це алергія в цілому, а частина цих випадків - реакція на коров'ячі білки. Також невеликий відсоток дітей має алергічні реакції на інші продукти: є питання з введенням прикорму. Тому нюанси харчування своєї дитини краще завжди обговорювати з педіатром.

 

— Як довго проходить харчова алергія у немовлят? Чи потрібно її лікувати?

— Яскравий харчовий аллергоз повинен знаходитися під контролем лікарів. На цьому будуватиметься подальший прогноз.

Скільки триває алергія у дитини

 • Для дітей-алергіків прогноз щодо вживання молока несприятливий. Рідко, але зустрічаються анафілактичні реакції на молоко і в 10, і в 15 років.
 • Але на всі молочні білки є і транзиторні реакції. Зазвичай після 1 року (особливо, якщо з прикормом давати в невеликій кількості молочні каші) діти стабілізуються і надалі нормально «спілкуються» з білками коров'ячого молока і споживають молочні продукти.

 

— Як визначити, що у дитини харчова алергія на коров'яче молоко, а не просто харчова непереносимість?

— Непереносимість молока, або, правильніше, непереносимість лактози (молочного цукру), і алергія до білків коров'ячого молока - два різних стани.

Як проходить захворювання

Непереносимість лактози частіше проявляється шлунково-кишковими синдромами, недобором ваги, відрижками, проблемами з випорожненнями.
Алергія до білків коров'ячого молока може мати шлунково-кишкові симптоми, але шкірні прояви - основні. І, на жаль, можливі реакції негайного типу - анафілактичний шок, кропив'янка, набряк Квінке та набряк гортані.

— Відсутність правильного діагнозу може позначитися на здоров'ї дитини в майбутньому. Якщо не боротися з харчовою алергією в грудному віці, пізніше відбувається атопічний марш, коли алергія переходить зі шкіри на дихальні шляхи і вже розвиваються алергічні риніти і бронхіальна астма. Крім того, лікарі завжди насторожі, побоюючись алергічних реакцій негайного типу, що можуть мати небезпечні наслідки.

 

— Чи може харчова алергія бути накопичувальною?

— З власного досвіду і з літературних джерел можу сказати, що, зіткнувшись зі стійкими алергічними реакціями у дитини, батькам досить складно вводити прикорм. І якщо вони сумніваються, чи є у дитини алергія на продукт, можна його давати в невеликих кількостях раз в три дні. За цей час організм може вивести потенційний алерген і надалі почне правильно з ним контактувати. Якби дитина одержувала цей продукт всі три дні, то у неї виник би сильний аллергоз.

 

— Існує поняття псевдоаллергії: чим вона відрізняється від істинної харчової алергії?

— Це складне питання. Атопічна реакція може бути віднесена до помилкової алергії, оскільки вона пов'язана з генетичною особливістю шкірних покривів. І дуже часто дітям-атопікам приписують алергію, хоча в більшості випадків її немає.

Те ж саме можна сказати про міліі в 1-3 місяці, коли дитина «цвіте». Як правило, це рясні прищики на обличчі, іноді по всьому тілу. І їх часто плутають з алергічними.

 

— Чи можуть батьки в домашніх умовах розібратися в тому, яка у дитини алергія?

— Харчову алергію з шкірним синдромом можна переплутати з контактним дерматитом, який розвивається під впливом на шкіру алергену. Це може бути синтетичний одяг, пральний порошок, покриття на ліжечку. До контактних дерматитів відноситься і пелюшковий дерматит з частою індивідуальною реакцією на підгузок.

 

— Яка профілактика допомагає уникнути харчової алергії?

— Грудне вигодовування - основний метод профілактики, так як грудне молоко захищає дитину від багатьох захворювань, і від алергії в тому числі. Але якщо у мами немає можливості годувати грудьми, тут вже стоїть питання про необхідність введення суміші. За рекомендацією педіатра можна почати з гіпоалергенної суміші або з суміші на козиному молоці, в тому числі з лінійки MAMAKO® Premium.


Алергічними реакціями у маленьких дітей займаються лікарі в усьому світі. З кожним роком зростає кількість звертань з алергічних проявів, і є тенденція до зміни в спостереженні таких дітей. Якщо ще 15 років тому їм давали соєві суміші, то зараз це харчування не рекомендується. Тому хотілося б, щоб батьки звертали на дітей з алергією більше уваги, а лікарі використовували досягнення молекулярної алергодіагностики і правильно вели маленьких пацієнтів по міжнародним протоколам. Тоді від лікування буде ефект, а якість життя дитини-алергіка не постраждає.
Лікар-педіатр
Катерина Олександрівна Яновська


*Ідеальним харчуванням для немовляти є молоко матері. ВООЗ рекомендує виключно грудне вигодовування в перші 6 місяців. МАМАКО® підтримує цю рекомендацію. Перед введенням в раціон малюка нових продуктів проконсультуйтеся з фахівцем.

Імунітет дитини на грудному вигодовуванні

Грудне молоко містить імунні компоненти, яких немає ні в одній дитячій суміші. Але чи можуть ці чарівні речовини підвищити імунітет новонародженої дитини чи малюка потрібно загартовувати і додатково давати йому вітаміни, БАДи? А може, вітаміни досить приймати мамі, що годує?

До якого віку потрібно годувати малюка сумішшю?

До якого віку потрібно годувати дитину сумішшю? Чи залишати суміш на ніч? Чи небезпечне тривале годування з пляшечки? Відповіді на ці питання залежать від конкретних ситуацій.

Режим на штучному вигодовуванні

Режим харчування новонародженого на штучному вигодовуванні передбачає графік годування молочною сумішшю, якого потрібно дотримуватися постійно. Як часто дитина буде їсти, скільки суміші їй давати, як поєднувати суміш з прикормом і не порушувати режим.

Всі статті