0 (800) 303-038
з 10.00 до 18.00 (будні) по Києву
UA
Чи була ця стаття корисною для вас?
поставьте лайк
Поділіться нею у соціальних мережах
Особливості імунної системи новонароджених

Особливості імунної системи новонароджених

Імунітет дитини починає формуватися ще до її народження. Що впливає на цей процес і які критичні етапи переживає імунна система в своєму розвитку до року, а також яку суміш вибрати, щоб підтримати становлення імунітету у дитини-штучника, - про це та багато інше ми поговорили з нашим постійним експертом, лікарем-педіатром і дитячим пульмонологом Катериною Олександрівною Яновської.


— Катерино Олександрівно, розкажіть, будь ласка, як формується імунітет у новонародженої дитини.

— Імунітет - це здатність організму боротися з токсинами, вірусами, бактеріями. Розвиток імунної системи і формування імунітету - досить тривалий процес. Імунітет дитини до року багато в чому залежить від материнського імунітету під час вагітності та годування груддю.

Імунітет у внутрішньоутробному періоді:

 • через плаценту плід отримує антитіла і захисні фактори, які допомагають йому рости і розвиватися.

Імунітет новонародженої дитини:

 • грудне вигодовування - один з основних факторів природного фізіологічного розвитку імунної системи: молозиво багате імунними речовинами, а грудне молоко - материнськими антитілами, які допомагають боротися з бактеріями навколишнього середовища мінімум до трьох місяців.

В процесі розвитку імунної системи дитини виділяють «критичні» періоди, коли високий ризик інфекцій

I період - 1 місяць
 • Дитина зустрічається з першими бактеріями якщо не внутрішньоутробно, то при проходженні родових шляхів, починаючи знайомитися з навколишнім середовищем і його мікроорганізмами.
 • З грудним молоком малюк отримує антитіла до інфекцій, якими хворіє або перехворіла мама. І якщо мама, яка годує, харчується збалансовано, то при правильному перебігу вагітності, здорових пологах і здоровому періоді новонародженості дитина, як правило, добре адаптується до навколишнього середовища протягом першого місяця свого розвитку.
II період - 3-4 місяці
 • Дитина не тільки отримує антитіла від мами, але і вчиться виробляти їх самостійно.
 • Часто навіть здорова дитина, яка росла при нормальній вагітності, народилася без проблем і добре розвивалась до трьох місяців, захворює респіраторними хворобами або чимось ще, на тлі нового критичного моменту формування імунної системи.
Кризові періоди раннього віку - 1,5 і 3 роки
 • Малюк йде в новий колектив за межами сім'ї - зростає вірусно-бактеріальне навантаження на його організм.

— На жаль, лікарі часто стикаються з моментами, коли дитина недостатньо добре проходить перший критичний етап. Перинатальні центри переповнені зовсім ще маленькими пацієнтами з інфекційною патологією, внутрішньоутробними пневмоніями, різними септичними станами. Це означає, що з якихось причин материнських факторів новонародженому виявилося недостатньо, щоб вплинути на зрілість імунної відповіді.

 

— Коли у немовляти повинен сформуватися власний імунітет?

— У дитини є вроджений імунітет, який формується під час вагітності, і набутий імунітет, який повинен вже добре працювати в три-чотири місяці з початком продукування власних антитіл. На мій погляд, ці два періоди - найважливіші у формуванні імунітету, незважаючи на те, що дозрівання імунної системи йде протягом всього життя. Це вже доведений факт.

Фактори, що впливають на дитячий імунітет

Негативний перебіг вагітності:

 • гестози;
 • тривалі токсикози, токсикози другого і третього триместрів;
 • внутрішньоутробні інфекції, які пригнічують дитину і її імунітет;
 • генетичні вади розвитку дитини, які, як правило, несуть за собою дефіцит імунної функції.

Токсичні фактори:

 • несприятливе навколишнє середовище;
 • епідемії;
 • асоціальні батьки, алкогольні та інші залежності;
 • антисанітарні умови навколо дитини з перших днів життя.

 

— Якими хворобами дитина ризикує захворіти в грудному віці?

— Дітей, у яких не сформований імунітет, видно з народження. У них спостерігаються часті гнійничкові ураження шкіри, пневмонії, септичні процеси аж до остеомієліту. Це питання, які вирішує лікар, вони вимагають знаходження дитини в стаціонарі.

Крім того, в будь-якому віці з народження до року, дитина може переносити гострі респіраторні вірусні інфекції. Звичайно, добре, якщо вона не хворіє хоча б до місяця, в кращому випадку - до півроку: тоді можна говорити про хороший внутрішньоутробний розвиток імунної системи і достатній опір «викликам» навколишнього середовища. Але не все буває настільки сприятливо навіть на грудному вигодовуванні. Віруси та інші інфекції можуть принести в будинок старші діти з садочка або школи, тому хворіти можуть всі малюки, але по-різному.

За міжнародними стандартами дітей до шести місяців, які переносять бронхіти, намагаються лікувати антибіотиком, оскільки захворювання у немовлят часто ускладнюється. Але потрібно підходити до лікування вибірково, і за дитяче здоров'я можна поборотися без важкої медикаментозної терапії, оскільки бронхіти в 85% випадків мають вірусну етіологію.

— Чи можна робити щеплення в перший рік життя?

— Вакцинація потрібна, тому що вона дає той же набутий імунітет. З вакциною вводяться фрагменти бактерій або вірусів, і імунна система вчиться виробляти до них антитіла і клітини пам'яті. Потім, зіткнувшись з ними повторно, дитина не захворіє або легше перенесе хворобу.

 

— Як зміцнити імунітет малюка і чи потрібно приймати якісь профілактичні заходи?

— Найголовніше для дитини, звичайно, грудне вигодовування. При годуванні грудьми мама повинна харчуватися повноцінно. Це необхідно як для її власного фізичного і психологічного здоров'я, так і для того, щоб у неї були сили для спільного перебування з новонародженим.

Для імунної системи також важливий психологічний клімат в родині. На жаль, у деяких жінок після пологів на тлі гормональних вибухів в організмі розвиваються депресивні стани, тривожно-недовірливий синдром. Тому, чим більш сприятливе навколишнє оточення і чим вища підтримка сім'ї, тим менше мама буде хвилюватися, а дитина - менше хворіти. Ну, а знання того, що малюк здоровий і все йде нормальним фізіологічним шляхом, дуже важливе для мами.

Крім того, потрібно дотримуватися елементарних санітарних заходів, наприклад, мити пляшечки і соски (наприклад, шляхом кип'ятіння). Але не потрібно стерильних умов. Діти, які виросли в суперстерильності, хворіють частіше, ніж малюки, які росли в звичайних умовах.

 

— Ми вже торкнулися ролі харчування у формуванні імунітету. Грудне молоко допомагає його становленню природним чином. А як вибрати корисну для імунітету суміш?

— Чим більше суміш адаптована і наближена за складом і властивостями до грудного молока, тим швидше вона перетравлюється і краще засвоюється, а організм дитини витрачає менше енергії на процеси травлення - у неї з'являються сили для боротьби з впливом навколишнього середовища.

Адаптованість і склад суміші мають прямий зв'язок з формуванням імунітету дитини на штучному вигодовуванні.

— На прикладі високоадаптованих сумішей МАМАКО® Premium зазначу, що за рахунок козиного молока засвоєння макро- і мікроелементів відбувається краще, ніж з сумішей на коров'ячому молоці. Козиний білок легше сприймається організмом немовляти. Крім того, ця суміш містить таурин і інші речовини, які допомагають травленню і формування імунної системи, вона збалансована по білках, жирах, вуглеводах. І найголовніше - це харчування наближене до грудного молока навіть за часом засвоєння: на його перетравлення організму малюка необхідно два-три години, тоді як на переробку суміші на коров'ячому молоці йде по три-чотири години.


Вроджений імунітет дитина отримує внутрішньоутробно. І від того, наскільки добре протікала вагітність, залежить успіх закладення дитячої імунної системи. Чим менше інфекцій у вагітної жінки, тим сприятливіше мине виношування і буде більше позитивних очікувань від формування імунітету у новонародженої дитини. Становлення набутого імунітету починається в першому півріччі і долає два кризових періоду, коли дитина вперше зустрічається з вірусами і бактеріями і її організм вчиться виробляти власні антитіла. Від того, як малюк пройде ці періоди, особливо в перший місяць життя, багато в чому залежатиме робота його імунної системи в майбутньому.
Лікар-педіатр
Катерина Олександрівна Яновська


*Ідеальним харчуванням для немовляти є молоко матері. ВООЗ рекомендує виключно грудне вигодовування в перші 6 місяців. МАМАКО® підтримує цю рекомендацію. Перед введенням в раціон малюка нових продуктів проконсультуйтеся з фахівцем.

Імунітет дитини на грудному вигодовуванні

Грудне молоко містить імунні компоненти, яких немає ні в одній дитячій суміші. Але чи можуть ці чарівні речовини підвищити імунітет новонародженої дитини чи малюка потрібно загартовувати і додатково давати йому вітаміни, БАДи? А може, вітаміни досить приймати мамі, що годує?

До якого віку потрібно годувати малюка сумішшю?

До якого віку потрібно годувати дитину сумішшю? Чи залишати суміш на ніч? Чи небезпечне тривале годування з пляшечки? Відповіді на ці питання залежать від конкретних ситуацій.

Режим на штучному вигодовуванні

Режим харчування новонародженого на штучному вигодовуванні передбачає графік годування молочною сумішшю, якого потрібно дотримуватися постійно. Як часто дитина буде їсти, скільки суміші їй давати, як поєднувати суміш з прикормом і не порушувати режим.

Всі статті