— Катерино Олександрівно, розкажіть, будь ласка, як формується імунітет у новонародженої дитини.
— Імунітет - це здатність організму боротися з токсинами, вірусами, бактеріями. Розвиток імунної системи і формування імунітету - досить тривалий процес. Імунітет дитини до року багато в чому залежить від материнського імунітету під час вагітності та годування груддю.
Імунітет у внутрішньоутробному періоді:
|
Імунітет новонародженої дитини:
|
В процесі розвитку імунної системи дитини виділяють «критичні» періоди, коли високий ризик інфекцій
I період - 1 місяць |
|
II період - 3-4 місяці |
|
Кризові періоди раннього віку - 1,5 і 3 роки |
|
— На жаль, лікарі часто стикаються з моментами, коли дитина недостатньо добре проходить перший критичний етап. Перинатальні центри переповнені зовсім ще маленькими пацієнтами з інфекційною патологією, внутрішньоутробними пневмоніями, різними септичними станами. Це означає, що з якихось причин материнських факторів новонародженому виявилося недостатньо, щоб вплинути на зрілість імунної відповіді.
— Коли у немовляти повинен сформуватися власний імунітет?
— У дитини є вроджений імунітет, який формується під час вагітності, і набутий імунітет, який повинен вже добре працювати в три-чотири місяці з початком продукування власних антитіл. На мій погляд, ці два періоди - найважливіші у формуванні імунітету, незважаючи на те, що дозрівання імунної системи йде протягом всього життя. Це вже доведений факт.
Фактори, що впливають на дитячий імунітет
Негативний перебіг вагітності:
|
Токсичні фактори:
|
— Якими хворобами дитина ризикує захворіти в грудному віці?
— Дітей, у яких не сформований імунітет, видно з народження. У них спостерігаються часті гнійничкові ураження шкіри, пневмонії, септичні процеси аж до остеомієліту. Це питання, які вирішує лікар, вони вимагають знаходження дитини в стаціонарі.
Крім того, в будь-якому віці з народження до року, дитина може переносити гострі респіраторні вірусні інфекції. Звичайно, добре, якщо вона не хворіє хоча б до місяця, в кращому випадку - до півроку: тоді можна говорити про хороший внутрішньоутробний розвиток імунної системи і достатній опір «викликам» навколишнього середовища. Але не все буває настільки сприятливо навіть на грудному вигодовуванні. Віруси та інші інфекції можуть принести в будинок старші діти з садочка або школи, тому хворіти можуть всі малюки, але по-різному.
За міжнародними стандартами дітей до шести місяців, які переносять бронхіти, намагаються лікувати антибіотиком, оскільки захворювання у немовлят часто ускладнюється. Але потрібно підходити до лікування вибірково, і за дитяче здоров'я можна поборотися без важкої медикаментозної терапії, оскільки бронхіти в 85% випадків мають вірусну етіологію.
— Чи можна робити щеплення в перший рік життя?
— Вакцинація потрібна, тому що вона дає той же набутий імунітет. З вакциною вводяться фрагменти бактерій або вірусів, і імунна система вчиться виробляти до них антитіла і клітини пам'яті. Потім, зіткнувшись з ними повторно, дитина не захворіє або легше перенесе хворобу.
МАМАКО® 1 Premium із 2'–FL олігосахаридами грудного молока — важливий крок в еволюції дитячого харчування.
— Як зміцнити імунітет малюка і чи потрібно приймати якісь профілактичні заходи?
— Найголовніше для дитини, звичайно, грудне вигодовування. При годуванні грудьми мама повинна харчуватися повноцінно. Це необхідно як для її власного фізичного і психологічного здоров'я, так і для того, щоб у неї були сили для спільного перебування з новонародженим.
Для імунної системи також важливий психологічний клімат в родині. На жаль, у деяких жінок після пологів на тлі гормональних вибухів в організмі розвиваються депресивні стани, тривожно-недовірливий синдром. Тому, чим більш сприятливе навколишнє оточення і чим вища підтримка сім'ї, тим менше мама буде хвилюватися, а дитина - менше хворіти. Ну, а знання того, що малюк здоровий і все йде нормальним фізіологічним шляхом, дуже важливе для мами.
Крім того, потрібно дотримуватися елементарних санітарних заходів, наприклад, мити пляшечки і соски (наприклад, шляхом кип'ятіння). Але не потрібно стерильних умов. Діти, які виросли в суперстерильності, хворіють частіше, ніж малюки, які росли в звичайних умовах.
— Ми вже торкнулися ролі харчування у формуванні імунітету. Грудне молоко допомагає його становленню природним чином. А як вибрати корисну для імунітету суміш?
— Чим більше суміш адаптована і наближена за складом і властивостями до грудного молока, тим швидше вона перетравлюється і краще засвоюється, а організм дитини витрачає менше енергії на процеси травлення - у неї з'являються сили для боротьби з впливом навколишнього середовища.
Адаптованість і склад суміші мають прямий зв'язок з формуванням імунітету дитини на штучному вигодовуванні.
— На прикладі високоадаптованих сумішей МАМАКО® Premium зазначу, що за рахунок козиного молока засвоєння макро- і мікроелементів відбувається краще, ніж з сумішей на коров'ячому молоці. Козиний білок легше сприймається організмом немовляти. Крім того, ця суміш містить таурин і інші речовини, які допомагають травленню і формування імунної системи, вона збалансована по білках, жирах, вуглеводах. І найголовніше - це харчування наближене до грудного молока навіть за часом засвоєння: на його перетравлення організму малюка необхідно два-три години, тоді як на переробку суміші на коров'ячому молоці йде по три-чотири години.
*Ідеальним харчуванням для немовляти є молоко матері. ВООЗ рекомендує виключно грудне вигодовування в перші 6 місяців. МАМАКО® підтримує цю рекомендацію. Перед введенням в раціон малюка нових продуктів проконсультуйтеся з фахівцем.