0 (800) 303-038
з 10.00 до 18.00 (будні) по Києву
UA
Чи була ця стаття корисною для вас?
поставьте лайк
Поділіться нею у соціальних мережах
Роль пребіотиків і пробіотиків у розвитку дитини до року

Роль пребіотиків і пробіотиків у розвитку дитини до року

При народженні кишківник новонародженого заселяється першими бактеріями. Щоб сформувати корисну бактеріальну флору і уникнути проблем з шлунково-кишковим трактом, існують пробіотики і пребіотики. Але не всі знають їхню справжню функцію, і як вони пов'язані між собою. Розповідає лікар-педіатр, дитячий пульмонолог Катерина Олександрівна Яновська.


— Катерино Олександрівно, в дитячому харчуванні можна знайти пробіотики і пребіотики. Яка від них користь маленьким дітям?

— Питаннями пробіотиків і пребіотиків для дітей до року займається весь світ. У виробництві дитячого харчування вони використовуються комплексно і окремо.

Пребіотики - це компоненти їжі, які служать живильним середовищем для корисних бактерій і стримують розмноження умовно-патогенної і патогенної флори. До них відносяться пептиди, ферменти, різні цукри, амінокислоти і інші субстрати. Всі ці речовини мають певні властивості.

Вимоги, що пред'являються до пребіотиків

 • Не розщеплюватися травними ферментами і не всмоктуватися в шлунково-кишковому тракті.
 • Використовуватися в якості необхідного субстрату для мікроорганізмів в кишківнику, впливати на їх зростання і активність.
 • Викликати місцеву і загальну відповідь, що сприятливо впливає на травлення і організм людини в цілому.

Які бувають пребіотики

Добре відомі натуральні пребіотики:

 • Фруктоолігосахариди
 • Галактоолігосахариди
 • Інулін
 • Лактулоза
 • Лактітол

Маловивчені пребіотики:

 • Манноза
 • Мальтоза
 • Ксилоза
 • Глюкоолігосахариди

По довжині молекули:

 • Моносахариди
 • Олігосахариди
 • Полісахариди

Пробіотики - це живі мікроорганізми або бактерії, які в певних кількостях підселяються ззовні. В основному, це біфідобактерії і лактобактерії. Пробіотики для немовлят в достатній кількості містяться в грудному молоці і збагачених молочних сумішах.

У дитини до року шлунково-кишковий тракт проходить багато етапів дозрівання. Для цього потрібні і пребіотики, і пробіотики. Тому, при вигодовуванні дітей, перевагу рекомендується віддавати сумішам, які містять оптимальну кількість пребіотиків і пробіотиків. Разом вони працюють ефективніше, сприяють кращому засвоєнню суміші і дозріванню шлунково-кишкового тракту.

 

— На грудному вигодовуванні бувають ситуації, що вимагають введення препаратів пробіотичної дії?

— У грудному молоці є все, що необхідно немовляті. Це біологічно активне середовище, яке підлаштовується під дитячі потреби.

Що стосується пробіотичних препаратів, то їх призначають лікарі, так як це не завжди обґрунтовано і безпечно. Зокрема, проводилися дослідження, які показали користь деяких видів мікроорганізмів. Але пізніше вчені довели, що ці ж бактерії можуть надмірно розплодитись і, подолавши кишково-кров'яний бар'єр, стати причиною сепсису. Це ще раз говорить, наскільки важливо грамотно і акуратно призначати будь-які пробіотики.

Біфідобактерії грудного молока стимулюють формування кишкової мікробіоти і захисні функції організму. З материнським молоком дитина отримує і лактобактерії. У дитячому харчуванні також в основному використовуються біфідо-і лактобацили.

— Яке дитяче харчування з пробіотиками та пребіотиками включають в раціон дитини до року?

— Якщо на першому році життя грудне вигодовування обмежене або неможливе, то дитині вводиться молочна суміш. Замінити грудне молоко козиним або цільним коров'ячим не вийде, вони складно засвоюються в дитинстві. Для прикорму також можна знайти продукти з пробіотиками та пребіотиками.

 • Замінити грудне молоко в першому і другому півріччі можна адаптованими молочними сумішами 1 і 2 формули відповідно до віку.
 • Замінити грудне молоко після року і при відлученні від грудей можна молочними сумішами 3 формули.
 • Пробіотики при введенні прикорму: дитячі кефіри, сирки, ацидофільне молоко, біфівіт та інші кисломолочні продукти.
 • Пребіотики при введенні прикорму: надходять в якості природних компонентів з овочевими та фруктовими пюре, дитячими кашами промислового виробництва.

 

— Чи відрізняється зміст пре- і пробіотиків у сумішах на козиному і коров'ячому молоці?

— Збагачуються суміші як на козиному, так і на коров'ячому молоці. Але оскільки козині суміші показують кращу засвоюваність, то підселення корисної флори проходить успішніше.

Дуже важливо, що якщо пребіотиків і пробіотиків не вистачає, в кишківнику розмножується умовно-патогенна флора, яка переходить в патогенну флору. В результаті можуть з'явитися часті кишкові інфекції, постійні функціональні порушення травлення, запори і проноси, неприємні за запахом і пінисті випорожнення із зеленню. Тому, вибираючи молочну суміш, важливо обговорити з педіатром стан шлунково-кишкового тракту вашої дитини. В якості єдиного джерела пребіотиків і біфідобактерій можна вибрати суміші MAMAKO® Premium на козячому молоці.


У грудному молоці міститься велика кількість пребіотичних речовин для росту корисних біфідо-і лактобактерій. Сучасна адаптована суміш також повинна включати ці компоненти, для того щоб дитина на штучному вигодовуванні правильно пройшла всі етапи дозрівання шлунково-кишкового тракту - точно так само, як і дитина на грудному вигодовуванні.
Лікар-педіатр
Катерина Олександрівна Яновська


*Ідеальним харчуванням для немовляти є молоко матері. ВООЗ рекомендує виключно грудне вигодовування в перші 6 місяців. МАМАКО® підтримує цю рекомендацію. Перед введенням в раціон малюка нових продуктів проконсультуйтеся з фахівцем.

Імунітет дитини на грудному вигодовуванні

Грудне молоко містить імунні компоненти, яких немає ні в одній дитячій суміші. Але чи можуть ці чарівні речовини підвищити імунітет новонародженої дитини чи малюка потрібно загартовувати і додатково давати йому вітаміни, БАДи? А може, вітаміни досить приймати мамі, що годує?

До якого віку потрібно годувати малюка сумішшю?

До якого віку потрібно годувати дитину сумішшю? Чи залишати суміш на ніч? Чи небезпечне тривале годування з пляшечки? Відповіді на ці питання залежать від конкретних ситуацій.

Режим на штучному вигодовуванні

Режим харчування новонародженого на штучному вигодовуванні передбачає графік годування молочною сумішшю, якого потрібно дотримуватися постійно. Як часто дитина буде їсти, скільки суміші їй давати, як поєднувати суміш з прикормом і не порушувати режим.

Всі статті