0 (800) 303-038
з 10.00 до 18.00 (будні) по Києву
UA

Чи була ця стаття корисною для вас?
поставьте лайк
Поділіться нею у соціальних мережах
Роль пребіотиків і пробіотиків у розвитку дитини до року

Роль пребіотиків і пробіотиків у розвитку дитини до року

При народженні кишківник новонародженого заселяється першими бактеріями. Щоб сформувати корисну бактеріальну флору і уникнути проблем з шлунково-кишковим трактом, існують пробіотики і пребіотики. Але не всі знають їхню справжню функцію, і як вони пов'язані між собою. Розповідає лікар-педіатр, дитячий пульмонолог Катерина Олександрівна Яновська.


— Катерино Олександрівно, в дитячому харчуванні можна знайти пробіотики і пребіотики. Яка від них користь маленьким дітям?

— Питаннями пробіотиків і пребіотиків для дітей до року займається весь світ. У виробництві дитячого харчування вони використовуються комплексно і окремо.

Пребіотики - це компоненти їжі, які служать живильним середовищем для корисних бактерій і стримують розмноження умовно-патогенної і патогенної флори. До них відносяться пептиди, ферменти, різні цукри, амінокислоти і інші субстрати. Всі ці речовини мають певні властивості.

Вимоги, що пред'являються до пребіотиків

 • Не розщеплюватися травними ферментами і не всмоктуватися в шлунково-кишковому тракті.
 • Використовуватися в якості необхідного субстрату для мікроорганізмів в кишківнику, впливати на їх зростання і активність.
 • Викликати місцеву і загальну відповідь, що сприятливо впливає на травлення і організм людини в цілому.

Які бувають пребіотики

Добре відомі натуральні пребіотики:

 • Фруктоолігосахариди
 • Галактоолігосахариди
 • Інулін
 • Лактулоза
 • Лактітол

Маловивчені пребіотики:

 • Манноза
 • Мальтоза
 • Ксилоза
 • Глюкоолігосахариди

По довжині молекули:

 • Моносахариди
 • Олігосахариди
 • Полісахариди

Пробіотики - це живі мікроорганізми або бактерії, які в певних кількостях підселяються ззовні. В основному, це біфідобактерії і лактобактерії. Пробіотики для немовлят в достатній кількості містяться в грудному молоці і збагачених молочних сумішах.

У дитини до року шлунково-кишковий тракт проходить багато етапів дозрівання. Для цього потрібні і пребіотики, і пробіотики. Тому, при вигодовуванні дітей, перевагу рекомендується віддавати сумішам, які містять оптимальну кількість пребіотиків і пробіотиків. Разом вони працюють ефективніше, сприяють кращому засвоєнню суміші і дозріванню шлунково-кишкового тракту.

 

— На грудному вигодовуванні бувають ситуації, що вимагають введення препаратів пробіотичної дії?

— У грудному молоці є все, що необхідно немовляті. Це біологічно активне середовище, яке підлаштовується під дитячі потреби.

Що стосується пробіотичних препаратів, то їх призначають лікарі, так як це не завжди обґрунтовано і безпечно. Зокрема, проводилися дослідження, які показали користь деяких видів мікроорганізмів. Але пізніше вчені довели, що ці ж бактерії можуть надмірно розплодитись і, подолавши кишково-кров'яний бар'єр, стати причиною сепсису. Це ще раз говорить, наскільки важливо грамотно і акуратно призначати будь-які пробіотики.

Біфідобактерії грудного молока стимулюють формування кишкової мікробіоти і захисні функції організму. З материнським молоком дитина отримує і лактобактерії. У дитячому харчуванні також в основному використовуються біфідо-і лактобацили.

— Яке дитяче харчування з пробіотиками та пребіотиками включають в раціон дитини до року?

— Якщо на першому році життя грудне вигодовування обмежене або неможливе, то дитині вводиться молочна суміш. Замінити грудне молоко козиним або цільним коров'ячим не вийде, вони складно засвоюються в дитинстві. Для прикорму також можна знайти продукти з пробіотиками та пребіотиками.

 • Замінити грудне молоко в першому і другому півріччі можна адаптованими молочними сумішами 1 і 2 формули відповідно до віку.
 • Замінити грудне молоко після року і при відлученні від грудей можна молочними сумішами 3 формули.
 • Пробіотики при введенні прикорму: дитячі кефіри, сирки, ацидофільне молоко, біфівіт та інші кисломолочні продукти.
 • Пребіотики при введенні прикорму: надходять в якості природних компонентів з овочевими та фруктовими пюре, дитячими кашами промислового виробництва.

 

— Чи відрізняється зміст пре- і пробіотиків у сумішах на козиному і коров'ячому молоці?

— Збагачуються суміші як на козиному, так і на коров'ячому молоці. Але оскільки козині суміші показують кращу засвоюваність, то підселення корисної флори проходить успішніше.

Дуже важливо, що якщо пребіотиків і пробіотиків не вистачає, в кишківнику розмножується умовно-патогенна флора, яка переходить в патогенну флору. В результаті можуть з'явитися часті кишкові інфекції, постійні функціональні порушення травлення, запори і проноси, неприємні за запахом і пінисті випорожнення із зеленню. Тому, вибираючи молочну суміш, важливо обговорити з педіатром стан шлунково-кишкового тракту вашої дитини. В якості єдиного джерела пребіотиків і біфідобактерій можна вибрати суміші MAMAKO® Premium на козячому молоці.


У грудному молоці міститься велика кількість пребіотичних речовин для росту корисних біфідо-і лактобактерій. Сучасна адаптована суміш також повинна включати ці компоненти, для того щоб дитина на штучному вигодовуванні правильно пройшла всі етапи дозрівання шлунково-кишкового тракту - точно так само, як і дитина на грудному вигодовуванні.
Лікар-педіатр
Катерина Олександрівна Яновська


*Ідеальним харчуванням для немовляти є молоко матері. ВООЗ рекомендує виключно грудне вигодовування в перші 6 місяців. МАМАКО® підтримує цю рекомендацію. Перед введенням в раціон малюка нових продуктів проконсультуйтеся з фахівцем.

Що таке олігосахариди грудного молока і в чому їх користь

Здоров'я шлунково-кишкового тракту і імунітет немовлят тісно пов'язані з олігосахаридами грудного молока, особливо з 2'-FL. Вони мають здатність виводити деякі шкідливі бактерії з організму і покращувати кишкову мікрофлору, допомагаючи поки ще слабкій імунній системі дитини. Як це відбувається, розповіла лікар-неонатолог з Іспанії Валерія Максимівна Щелкунова.

Як налагодити вигодовування дитини відразу після пологів

Перші два тижні з дня народження малюка - критичний період для становлення лактації. Як налагодити грудне вигодовування після пологів і що робити, якщо не все йде гладко? Розповідаємо про годування грудьми в пологовому будинку і вдома, банк грудного молока і дитячої суміші в якості догодовування новонародженої дитини. Експертною думкою на цю тему з численними глядачами прямого ефіру MAMAKO® в «Інстаграмі» поділилася лікар-неонатолог, консультант з грудного вигодовування Вікторія Анатоліївна Некряч.

Імунітет дитини на грудному вигодовуванні

Грудне молоко містить імунні компоненти, яких немає ні в одній дитячій суміші. Але чи можуть ці чарівні речовини підвищити імунітет новонародженої дитини чи малюка потрібно загартовувати і додатково давати йому вітаміни, БАДи? А може, вітаміни досить приймати мамі, що годує? Відповіді дізнаємося у лікаря-неонатолога, консультанта з грудного вигодовування Вікторії Анатоліївни Некряч.

Всі статті