0 (800) 303-038
з 10.00 до 18.00 (будні) по Києву
UA
Чи була ця стаття корисною для вас?
поставьте лайк
Поділіться нею у соціальних мережах
Як і чим годувати немовля, коли ріжуться зубки

Як і чим годувати немовля, коли ріжуться зубки

Процес появи перших зубів тісно пов'язаний зі змінами в харчуванні і зниженням апетиту. Чим годувати дитину, коли з'являються перші зуби, щоб не травмувати припухлі ніжні ясна, скільки днів триває процес прорізування і що допомагає полегшити дискомфорт? Рекомендації дає лікар-педіатр вищої категорії і керівник школи молодих мам Тетяна Володимирівна Швець.


— Тетяно Володимирівно, коли починають рости перші зубки?

— Терміни та черговість прорізування зубів у дітей індивідуальні. Але існують середньостатистичні межі.

 • Зустрічаються випадки, коли дитина народжується з зубами. Це буває вкрай рідко. Такі зуби рекомендовано видаляти.
 • У рідкісних випадках перші зуби показуються після 4 місяців.
 • У більшості дітей прорізування зубів починається близько 6 місяців.

 

— Як зрозуміти, що у дитини ріжуться зубки? Як довго це відбувається?

— Період прорізування зуба триває близько 7-8 днів. Але процес іноді затягується, якщо зуби виходять поспіль або відразу кілька.

Симптоми того, що у дитини скоро з'являться зубки

 • Рясна слинотеча і кашель. Їх потрібно відрізняти від слиновиділення в три місяці, коли починають працювати слинні залози, а дитина ще не вміє ковтати слину.
 • Незначне підвищення температури.
 • Часті рідкі випорожнення.
 • Дитина все тягне в рот, інтенсивно жує і гризе, щоб зменшити дискомфорт в яснах.

Прорізування зубів, як і симптоми, пов'язані з цим процесом, у дітей можуть відрізнятися. І навіть в однієї дитини різні зуби можуть прорізуватися з різними симптомами.

 

— Зуби, що прорізуються, впливають на загальне здоров'я?

— Прорізування зубів ніяк не впливає на імунітет. Слинотеча виникає рефлекторно, але може свідчити про запалення ясен. Оскільки дитина тягне в рот все підряд, вона може занести інфекцію на вже запалену слизову.

Прийнято вважати, що при прорізуванні зубів температура не буває високою (вище 38,5 ° С), але іноді зустрічаються відхилення в бік високих цифр. Важливо розбиратися в цій ситуації разом з педіатром і виключати ГРВІ.

Звернутися до педіатра потрібно негайно:

 • якщо температура більше трьох днів перевищує 38,5 градуса;
 • якщо дитина навіть протягом доби відмовляється не тільки від прикорму, а й від грудного молока, суміші;
 • якщо у дитини з'явилися ознаки зневоднення: суха мова, сухі яскраві губи, плач без сліз, рідкісні сечовипускання.

 

— Чи можна зняти запалення ясен, біль і полегшити прорізування?

— Батьки часто сильно переживають із цього приводу, адже дитина може бути дуже неспокійною.

При вираженому неспокої, відмові від їжі, підвищенні температури і погіршенні загального самопочуття рекомендовані знеболюючі препарати, які слід використовувати тільки за рекомендацією лікаря. Вся додаткова допомога зводиться до масажу ясен і жування.

Як допомогти при прорізуванні зубів

 • Масаж ясен - охолоджуючими або охолодженими спеціальними іграшками, гумовими гризунами або просто пальцем.
 • Дають тільки дитячі знеболюючі препарати у відповідному дозуванні в разі вираженого занепокоєння, температури і поганої переносимості процесу.

Що не можна при прорізуванні зубів

 • Гелі, що містять бензокаїн або лідокаїн, - вони викликають серйозні побічні ефекти.
 • Фітопрепарати - не рекомендовані для безконтрольного застосування, тому що теж мають побічні ефекти.

 

— Як нагодувати дитину, коли ріжуться зуби?

— При прорізуванні, зубів запалені ясна стають чутливими, і все, що потрапляє на них, природним чином викликає дискомфорт і підсилює болючі відчуття. Дитина вередує, погано їсть і частіше відмовляється від прикорму на користь смоктання, тому що воно заспокоює ясна.

Коли ріжуться зуби і дитина не їсть нічого, слід звертатися до лікаря і з ним вирішувати, що робити.

 

— Яка їжа краще, коли ріжуться зубки?

— Вся їжа повинна бути однорідною, текучою та температури тіла. Шматочки хліба, інша тверда їжа з досить жорсткими краями призводять до ще більшого травмування ясен.

Батькам важливо прислухатися до поведінки малюка. І якщо стравам прикорму дитина віддає перевагу грудям або суміші, можна на час, до появи зуба, зробити вибір на їхню користь. В іншому обмежень по їжі немає: малюку можна давати овочеве пюре, каші та інші продукти прикорму, які вже «завоювали» його увагу і любов. Фаворитом, безумовно, може бути і здорове дитяче харчування MAMAKO® на козиному молоці.


Формула прорізування у кожної дитини своя, процес починається в різні терміни і залежить від закладки зубів ще у внутрішньоутробному періоді. На появу молочних зубів не може вплинути ні додатковий кальцій в раціоні мами або дитини, ні наявність або відсутність сиру. Щоб годування не стало великою проблемою, важливо прислухатися до зростаючого маленькому організму. Не варто наполягати на прикорму, який провокує неприємні відчуття. У період прорізування зубів дитини краще годувати тільки звичною їжею: грудним молоком або молочною сумішшю, знайомими малюку стравами прикорму.
Лікар-педіатр
Тетяна Володимирівна Швець


*Ідеальним харчуванням для немовляти є молоко матері. ВООЗ рекомендує виключно грудне вигодовування в перші 6 місяців. МАМАКО® підтримує цю рекомендацію. Перед введенням в раціон малюка нових продуктів проконсультуйтеся з фахівцем.

Імунітет дитини на грудному вигодовуванні

Грудне молоко містить імунні компоненти, яких немає ні в одній дитячій суміші. Але чи можуть ці чарівні речовини підвищити імунітет новонародженої дитини чи малюка потрібно загартовувати і додатково давати йому вітаміни, БАДи? А може, вітаміни досить приймати мамі, що годує?

До якого віку потрібно годувати малюка сумішшю?

До якого віку потрібно годувати дитину сумішшю? Чи залишати суміш на ніч? Чи небезпечне тривале годування з пляшечки? Відповіді на ці питання залежать від конкретних ситуацій.

Режим на штучному вигодовуванні

Режим харчування новонародженого на штучному вигодовуванні передбачає графік годування молочною сумішшю, якого потрібно дотримуватися постійно. Як часто дитина буде їсти, скільки суміші їй давати, як поєднувати суміш з прикормом і не порушувати режим.

Всі статті