0 (800) 303-038
з 10.00 до 18.00 (будні) по Києву
UA

Чи була ця стаття корисною для вас?
поставьте лайк
Поділіться нею у соціальних мережах
Як і чим годувати немовля, коли ріжуться зубки

Як і чим годувати немовля, коли ріжуться зубки

Процес появи перших зубів тісно пов'язаний зі змінами в харчуванні і зниженням апетиту. Чим годувати дитину, коли з'являються перші зуби, щоб не травмувати припухлі ніжні ясна, скільки днів триває процес прорізування і що допомагає полегшити дискомфорт? Рекомендації дає лікар-педіатр вищої категорії і керівник школи молодих мам Тетяна Володимирівна Швець.


— Тетяно Володимирівно, коли починають рости перші зубки?

— Терміни та черговість прорізування зубів у дітей індивідуальні. Але існують середньостатистичні межі.

 • Зустрічаються випадки, коли дитина народжується з зубами. Це буває вкрай рідко. Такі зуби рекомендовано видаляти.
 • У рідкісних випадках перші зуби показуються після 4 місяців.
 • У більшості дітей прорізування зубів починається близько 6 місяців.

 

— Як зрозуміти, що у дитини ріжуться зубки? Як довго це відбувається?

— Період прорізування зуба триває близько 7-8 днів. Але процес іноді затягується, якщо зуби виходять поспіль або відразу кілька.

Симптоми того, що у дитини скоро з'являться зубки

 • Рясна слинотеча і кашель. Їх потрібно відрізняти від слиновиділення в три місяці, коли починають працювати слинні залози, а дитина ще не вміє ковтати слину.
 • Незначне підвищення температури.
 • Часті рідкі випорожнення.
 • Дитина все тягне в рот, інтенсивно жує і гризе, щоб зменшити дискомфорт в яснах.

Прорізування зубів, як і симптоми, пов'язані з цим процесом, у дітей можуть відрізнятися. І навіть в однієї дитини різні зуби можуть прорізуватися з різними симптомами.

 

— Зуби, що прорізуються, впливають на загальне здоров'я?

— Прорізування зубів ніяк не впливає на імунітет. Слинотеча виникає рефлекторно, але може свідчити про запалення ясен. Оскільки дитина тягне в рот все підряд, вона може занести інфекцію на вже запалену слизову.

Прийнято вважати, що при прорізуванні зубів температура не буває високою (вище 38,5 ° С), але іноді зустрічаються відхилення в бік високих цифр. Важливо розбиратися в цій ситуації разом з педіатром і виключати ГРВІ.

Звернутися до педіатра потрібно негайно:

 • якщо температура більше трьох днів перевищує 38,5 градуса;
 • якщо дитина навіть протягом доби відмовляється не тільки від прикорму, а й від грудного молока, суміші;
 • якщо у дитини з'явилися ознаки зневоднення: суха мова, сухі яскраві губи, плач без сліз, рідкісні сечовипускання.

 

— Чи можна зняти запалення ясен, біль і полегшити прорізування?

— Батьки часто сильно переживають із цього приводу, адже дитина може бути дуже неспокійною.

При вираженому неспокої, відмові від їжі, підвищенні температури і погіршенні загального самопочуття рекомендовані знеболюючі препарати, які слід використовувати тільки за рекомендацією лікаря. Вся додаткова допомога зводиться до масажу ясен і жування.

Як допомогти при прорізуванні зубів

 • Масаж ясен - охолоджуючими або охолодженими спеціальними іграшками, гумовими гризунами або просто пальцем.
 • Дають тільки дитячі знеболюючі препарати у відповідному дозуванні в разі вираженого занепокоєння, температури і поганої переносимості процесу.

Що не можна при прорізуванні зубів

 • Гелі, що містять бензокаїн або лідокаїн, - вони викликають серйозні побічні ефекти.
 • Фітопрепарати - не рекомендовані для безконтрольного застосування, тому що теж мають побічні ефекти.

 

— Як нагодувати дитину, коли ріжуться зуби?

— При прорізуванні, зубів запалені ясна стають чутливими, і все, що потрапляє на них, природним чином викликає дискомфорт і підсилює болючі відчуття. Дитина вередує, погано їсть і частіше відмовляється від прикорму на користь смоктання, тому що воно заспокоює ясна.

Коли ріжуться зуби і дитина не їсть нічого, слід звертатися до лікаря і з ним вирішувати, що робити.

 

— Яка їжа краще, коли ріжуться зубки?

— Вся їжа повинна бути однорідною, текучою та температури тіла. Шматочки хліба, інша тверда їжа з досить жорсткими краями призводять до ще більшого травмування ясен.

Батькам важливо прислухатися до поведінки малюка. І якщо стравам прикорму дитина віддає перевагу грудям або суміші, можна на час, до появи зуба, зробити вибір на їхню користь. В іншому обмежень по їжі немає: малюку можна давати овочеве пюре, каші та інші продукти прикорму, які вже «завоювали» його увагу і любов. Фаворитом, безумовно, може бути і здорове дитяче харчування MAMAKO® на козиному молоці.


Формула прорізування у кожної дитини своя, процес починається в різні терміни і залежить від закладки зубів ще у внутрішньоутробному періоді. На появу молочних зубів не може вплинути ні додатковий кальцій в раціоні мами або дитини, ні наявність або відсутність сиру. Щоб годування не стало великою проблемою, важливо прислухатися до зростаючого маленькому організму. Не варто наполягати на прикорму, який провокує неприємні відчуття. У період прорізування зубів дитини краще годувати тільки звичною їжею: грудним молоком або молочною сумішшю, знайомими малюку стравами прикорму.
Лікар-педіатр
Тетяна Володимирівна Швець


*Ідеальним харчуванням для немовляти є молоко матері. ВООЗ рекомендує виключно грудне вигодовування в перші 6 місяців. МАМАКО® підтримує цю рекомендацію. Перед введенням в раціон малюка нових продуктів проконсультуйтеся з фахівцем.

Що таке олігосахариди грудного молока і в чому їх користь

Здоров'я шлунково-кишкового тракту і імунітет немовлят тісно пов'язані з олігосахаридами грудного молока, особливо з 2'-FL. Вони мають здатність виводити деякі шкідливі бактерії з організму і покращувати кишкову мікрофлору, допомагаючи поки ще слабкій імунній системі дитини. Як це відбувається, розповіла лікар-неонатолог з Іспанії Валерія Максимівна Щелкунова.

Як налагодити вигодовування дитини відразу після пологів

Перші два тижні з дня народження малюка - критичний період для становлення лактації. Як налагодити грудне вигодовування після пологів і що робити, якщо не все йде гладко? Розповідаємо про годування грудьми в пологовому будинку і вдома, банк грудного молока і дитячої суміші в якості догодовування новонародженої дитини. Експертною думкою на цю тему з численними глядачами прямого ефіру MAMAKO® в «Інстаграмі» поділилася лікар-неонатолог, консультант з грудного вигодовування Вікторія Анатоліївна Некряч.

Імунітет дитини на грудному вигодовуванні

Грудне молоко містить імунні компоненти, яких немає ні в одній дитячій суміші. Але чи можуть ці чарівні речовини підвищити імунітет новонародженої дитини чи малюка потрібно загартовувати і додатково давати йому вітаміни, БАДи? А може, вітаміни досить приймати мамі, що годує? Відповіді дізнаємося у лікаря-неонатолога, консультанта з грудного вигодовування Вікторії Анатоліївни Некряч.

Всі статті