0 (800) 303-038
з 10.00 до 18.00 (будні) по Києву
UA
Чи була ця стаття корисною для вас?
поставьте лайк
Поділіться нею у соціальних мережах
Які проблеми з травленням можуть бути у малюка до року

Які проблеми з травленням можуть бути у малюка до року

Розбираємо, які особливості і проблеми травлення у немовляти, а також як грудне і штучне вигодовування впливає на травлення і засвоєння їжі, і чому дитяче харчування на козиному молоці знижує ризики виникнення розладів шлунково-кишкового тракту. Консультує лікар-педіатр, дитячий пульмонолог Катерина Олександрівна Яновська.


— Катерино Олександрівно, розкажіть, будь ласка, як влаштована травна система новонароджених.

— Травлення - досить складний процес. І неонатологи, і педіатри стикаються з численними віковими особливостями травної системи дітей, які потрібно контролювати з народження.

Особливості травлення у новонароджених

Ротова порожнина
 • Саме тут починається травлення. Але при народженні, секреція слинних залоз відрізняється низькою активністю.
Стравохід і шлунок
 • Молоко з ротової порожнини рухається стравоходом до шлунку. Між собою органи розділені кардіальним сфінктером, який погано розвинений до року, що може призводити до зригування.
 • Обсяг шлунку невеликий і збільшується поступово.
Кишківник і інші органи
 • За шлунком йде кишківник - це дванадцятипала кишка, тонка кишка і товста кишка. У травленні також беруть участь підшлункова залоза, печінка і жовчовивідні шляхи.
 • Перша кишкова флора, так званий бактеріальний пасаж, з'являється при проходженні через родові шляхи. Заселення кишківника «хорошими» біфідо-і лактобактеріями з грудного молока або суміші допомагає в його дозріванні.
Травні ферменти
 • Практичні ті ж, що і у дорослої людини, але вони менш активні.
Харчування за віком
 • Дитина з народження має лактотрофне харчування, тобто повинна знаходитися на молочному вигодовуванні, та отримувати грудне молоко і/або адаптовану суміш.

 

— Якими бувають проблеми з травленням у дітей і як вони пов'язані зі штучним харчуванням?

— Порушення травлення у дітей частіше проявляється при штучному вигодовуванні. І пов'язано це з тим, що незрілі підшлункова залоза і ферментативна система виробляють ще недостатньо ферментів, необхідних для повноцінної переробки компонентів суміші. Так, нестача ферменту лактази для перетравлення молочного цукру може привести до транзиторної лактазної недостатності. А це гази, коліки, часті випорожнення. Крім того, суміш складно підібрати спочатку, тому що неможливо чітко спрогнозувати, як дитина зреагує на те чи інше харчування. Буває і суміш хороша, але дитині вона не підходить, чого не відбувається з грудним молоком.

Основні помилки в харчуванні, які найчастіше провокують розлади травлення:

 • мама «стрибає» з однієї суміші на іншу;
 • введення немовлятам цільного коров'ячого або козиного молока;
 • відсутність спостереження за дитиною, симптоматикою її стану і раціоном харчування.

З чим пов'язані проблеми травлення немовлят

Проблеми з травленням у дітей
Причини їх появи
Відрижки
 • У здорових дітей викликані анатомо-фізіологічними особливостями і виникають в невеликих обсягах, які не турбують. Потрібно стежити за частотою зригувань і кількістю відторгнутої рідини.
Блювота
 • Блювота порушує самопочуття дитини. І якщо при цьому немає набору ваги, необхідна діагностика стану здоров'я.
 • Блювота фонтаном може бути через пілороспазм і пілоростеноз.
Температура, блювота, пронос, випорожнення від рідкого до зеленого зі слизом, кров'ю
 • Ознаки кишкової інфекції, які часто супроводжують дітей до року. Вони пов'язані з незрілістю імунної системи, малою кількістю соляної кислоти в шлунку, низькою опірністю власної флори кишечника.
Вроджені деформації
 • На жаль, у новонароджених можуть бути вади розвитку шлунково-кишкового тракту, які вимагають хірургічної корекції.

Пілоростеноз - хірургічне захворювання, стеноз пілоричного сфінктера. Цей сфінктер знаходиться між шлунком і 12-палою кишкою, і не дає їжі проходити далі зі шлунку в кишківник. Це призводить до блювоти.

Пілороспазм - спазм м'язів, пов'язаний з неправильною нервовою регуляцією. При розслабленні і правильній корекції симптоми йдуть без оперативного втручання.

— Чи можуть батьки самостійно впоратися з цими проблемами?

— Тільки лікар може грамотно диференціювати такі порушення і захворювання.

Функціональні порушення:

 • метеоризм, повітря в животику, здуття, коліки, звичайні відрижки, деякі запори або послаблення випорожнень;
 • досить звернутися до педіатра, який спостерігає дитину.

Патологічні порушення:

 • супроводжуються блювотою, проносами, температурою, постійними запорами, слизом і зеленню в випорожненнях, недостатнім набором або зниженням ваги;
 • вимагають уваги фахівця: педіатра і дитячого хірурга, гастроентеролога.

 

— Як налагодити травлення немовлят?

— Повноцінне харчування мами, своєчасне прикладання дитини до грудей ще в пологовій залі, викладання на живіт, контакт «шкіра до шкіри» - все це позитивно впливає на дозрівання шлунково-кишкового тракту малюка на грудному вигодовуванні.

Крім того, важливо спостерігати за характером функціональних порушень, психологічним комфортом в сім'ї, тому що шлунково-кишкові проблеми дитини часто пов'язані з психоемоційним настроєм батьків. Я займаюся психосоматикой і знаю, функціональні запори у дітей мають тенденцію до вирішення в разі, коли мама працює з власними психосоматичними проявами.

 

— А чим годувати малюка? Чи можна сказати, що прикорм - хороша профілактика запорів?

— З введенням прикорму запори, як правило, проходять, але буває, звичайно, і навпаки. Грамотне введення прикорму може служити профілактикою функціональних порушень травлення. Знайомлять з новими продуктами поступово, відстежуючи реакцію організму. Так, неперетравлені грудочки їжі в випорожненнях можуть говорити про те, що у дитини виражений дефіцит ферментів, щоб перетравити всю їжу, яку їй дають. Тому важливо не перегодовувати малюка.

 

— Чи допомагають налагодити травлення дитячі суміші на козиному молоці?

— Цільне козине молоко, як і будь-яке інше, не підходить для дітей раннього віку. Молоко не можна вважати повноцінним дитячим харчуванням. Інша справа - спеціалізовані адаптовані продукти на козиному молоці. Вони підходять для дітей до року і старше року. Розчинні молочні каші дозволені до вживання з чотирьох місяців, молочні супчики - з восьми місяців.

Суміші на козиному молоці - це високоадаптований продукт, який засвоюється краще, ніж суміші на коров'ячому молоці - вони ближче до грудного молока за рахунок властивостей молочної основи. Відповідно, організм дитини вимагає менших енерговитрат і ферментів на її перетравлення, малюк швидше засвоює таку суміш, а значить, вона легша для незрілого шлунково-кишкового тракту.


Проблеми з травленням - один з основних привидів для занепокоєння батьків дітей до року. Коліки, відрижки, запори, послаблення випорожнень, як правило, супроводжують дорослішання малюка з народження до 12 місяців. Але потрібно розуміти, що це вікова функціональна особливість, яка в нормі не вимагає уваги лікарів і будь-яких обстежень. У нормалізації травлення в грудному віці велике значення набуває грудне вигодовування і адаптоване дитяче харчування, підібране з урахуванням вікових та індивідуальних потреб дитини.
Лікар-педіатр
Катерина Олександрівна Яновська


*Ідеальним харчуванням для немовляти є молоко матері. ВООЗ рекомендує виключно грудне вигодовування в перші 6 місяців. МАМАКО® підтримує цю рекомендацію. Перед введенням в раціон малюка нових продуктів проконсультуйтеся з фахівцем.

Імунітет дитини на грудному вигодовуванні

Грудне молоко містить імунні компоненти, яких немає ні в одній дитячій суміші. Але чи можуть ці чарівні речовини підвищити імунітет новонародженої дитини чи малюка потрібно загартовувати і додатково давати йому вітаміни, БАДи? А може, вітаміни досить приймати мамі, що годує?

До якого віку потрібно годувати малюка сумішшю?

До якого віку потрібно годувати дитину сумішшю? Чи залишати суміш на ніч? Чи небезпечне тривале годування з пляшечки? Відповіді на ці питання залежать від конкретних ситуацій.

Режим на штучному вигодовуванні

Режим харчування новонародженого на штучному вигодовуванні передбачає графік годування молочною сумішшю, якого потрібно дотримуватися постійно. Як часто дитина буде їсти, скільки суміші їй давати, як поєднувати суміш з прикормом і не порушувати режим.

Всі статті