0 (800) 303-038
з 10.00 до 18.00 (будні) по Києву
UA
Чи була ця стаття корисною для вас?
поставьте лайк
Поділіться нею у соціальних мережах
Грудне годування і стрес

Грудне годування і стрес

Мами, які постійно відчувають стрес, можуть рано відлучати дитину від грудей. Як стрес впливає на грудне вигодовування, що відбувається з молоком і як малюк часом реагує на тривожність мами, розповіла лікар-неонатолог з Іспанії Валерія Максимівна Щелкунова.


— Валеріє Максимівно, через що у годуючої мами може виникнути стрес?

— Стрес - неспецифічний, найчастіше аномальний стан або реакція організму на різні несприятливі чинники. Причини стресу можуть бути різні, але всі їх можна розділити на ендогенні і екзогенні. Якісь викликають гострий стрес, якісь вводять в довгу стресову ситуацію. І для кожної жінки знайдуться свої чинники. Навіть карантин, який змусив багатьох сидіти вдома, для декого буде потужним фактором стресу.

Ендогенні стрес-фактори: будь-які захворювання - хронічні і що виникли під час вагітності та пологів. Дефіцитні стани: гіповітаміноз і авітаміноз, дефіцит мінералів і т. п.

Модель стресу: в організмі відбувається збій, порушення, дефіцит і після приєднується психологічний компонент, надаючи всьому більш яскраву картину.

Найчастіші причини:

 • стрес на тлі гормональної перебудови в організмі жінки після народження малюка, що може привести до зниження вироблення гормонів;
 • виявити дефіцити під час вагітності можна тільки за допомогою розгорнутого аналізу крові, який більшості вагітних не проводиться, а значить, і скорегувати їх вітамінними препаратами не є можливим.

Екзогенні стрес-фактори: будь-який дискомфорт, який змушує жінку переживати, - соціальні, економічні, побутові причини.

Модель стресу: спочатку виникає психологічна реакція на роздратування, потім приєднується реакція організму.

Найчастіші подразники:

 • сімейні відносини - сварка з чоловіком, відсутність підтримки і допомоги з боку сім'ї, важка втрата;
 • особисті переживання - невпевненість в собі, страх нашкодити малюкові, відсутність розуміння, що з дитиною і чому вона плаче;
 • дитячі ревнощі - боротьба старших дітей за увагу: в результаті бажання жінки бути хорошою мамою для всіх дуже вимотує;
 • відсутність повноцінного відпочинку, недолік сну.

 

— Як стрес впливає на лактацію годуючої мами? Що відбувається на гормональному рівні?

— Гормональна регуляція дуже специфічна. Кошти, виділені гормони стресу спрямовані на те, щоб підтримати роботу серця і головного мозку. Гормон стресу адреналін пригнічує секрецію пролактину і окситоцину, відповідального за лактацію. Вироблення гормону окситоцину стимулює скорочення молочних проток, стимулюючи його виведення.

Грудне годування та стрес

 • При раптовому стресі у годуючої мами виділиться гормон адреналін, який блокує окситоцин. У грудях молоко буде, але малюк не зможе його добути, бо блокований окситоцин не впливає на протоки молочної залози. У нормі окситоцин сприяє розслабленню спазмованих проток і витіканню молока. При відсутності окситоцину протоки не розслабляються і молоко не виходить. Але як тільки стрес припиниться, припиниться і дія адреналіну, лактація відновиться.
 • Коли стрес постійний, у мами якийсь час буде вистачати запасів поживних елементів для вироблення молока. Але як тільки запаси її організму вичерпаються, чи не буде енергії і субстратів для виробництва молока - лактація припиниться остаточно.

— Стреси і годування грудьми взаємопов'язані. Але тимчасовий, навіть сильний, стрес повністю лактацію не припиняє. А ось при хронічному тривалому стресі молоко не виробляється в достатньому для харчування дитини обсязі, лактація припиниться повністю.

 

— Що відбувається зі складом молока під час сильного стресу?

— Поява гострої ситуації або щойно пережитий стрес не вплинуть на грудне молоко. Після того, як мама знову почне годувати, лактація відновиться, і все прийде в норму. Навіть зникнення молока на 3-5 днів не змінить його складу. Але хронічний стрес вплине на вигодовування грудьми: склад молока буде змінюватися в залежності від дефіцитів вітамінно-мінеральних компонентів, особливо якщо мама і так відчувала їх нестачу.

Смак грудного молока може стати іншим. Солодкуватий смак, який діти так люблять, йому надають вуглеводи (лактоза). А це найцінніше джерело енергії, і якщо мама сама має дефіцит поживних речовин, то організм буде витрачати свої ендогенні вуглеводи в потрібній йому кількості.

 

— Які негативні чинники, крім стресу, порушують нормальну лактацію?

— Ми вже з вами говорили про лактацію, коли мама хворіє. Нагадаю, що все залежить від виду, ступеня тяжкості та тривалості захворювання.

 • Якщо при блювоті спостерігається сильне зневоднення, то продукування молока знижується. Якщо мама застудилася і у неї температура, то, навпаки, вироблення молока може бути збільшено, оскільки тепло надає лактогонну дію.
 • При депресії механізм зміни лактації подібний впливу хронічного стресу. Організм мами в цьому стані також буде працювати на ресурсі. І з часом дуже часто до психологічно пофарбованої депресії додається якийсь фізичний компонент (гіподинамія, хворобливі відчуття).
 • Негативно на лактацію впливає і нечасте прикладання до грудей. Чим більше молока піде, тим більше прийде. І якщо мама не дає дитині груди часто або так, як вона цього вимагає, то молока в належній кількості вироблятися не буде.
 • Необґрунтоване догодовування сумішшю, захворювання дитини і небажання мами годувати грудьми також перешкоджають нормальній лактації.

 

— Що небезпечніше для лактації: сильний короткочасний стрес або помірний хронічний стрес?

— Складно сказати, тому що все залежить від внутрішніх ресурсів людини і її здатності до відновлення. Якщо трохи ідеалізувати, то краще сильний короткочасний, ніж помірний хронічний стрес.

З вираженим, але нетривалим стресом мама справляється, і лактація, навіть якщо вона постраждає, відновлюється. До тривалого стресу організм звикає і пристосовується. Мами адаптуються до хронічного перенапруження і хронічної втоми, але це не позначається благотворно на кількості і якості молока, оскільки ресурси організму спустошуються. Причому це може бути погано не скільки для дитини, скільки для самої мами.

 

— Коли краще завершувати грудне вигодовування, а коли лікарі рекомендують відновлювати лактацію?

— Лікарі завжди будуть боротися за грудне вигодовування. Але до постійного прикладання, зціджування, годівлі по годинах, прикладання в нічний час жінка може бути не готова. Для багатьох – це дискомфорт, незручність і знову стрес.

На мій погляд, в цій ситуації рішення про припинення грудного вигодовування має виходити від мами. Вона повинна подумати про себе, як їй буде комфортно вибратися зі стресової ситуації і як вона може собі допомогти. І якщо жінка розуміє, що грудне вигодовування піде їй на користь і вона хоче продовжувати годувати грудьми в умовах стресу, завдання лікаря - максимально її підтримати і підказати, як це робити правильно.

 

— Чи може лактація порушуватися через стрес у дитини?

— Діти частіше відчувають ендогенний стрес, коли у них щось болить. Тому під час колік, прорізування зубів, температури вони можуть рідше прикладатися до грудей. Часто відмова від грудей відбувається після пляшок, тому що з них простіше смоктати. Серед екзогенних причин найяскравіший приклад - проблеми з режимом. Якщо дитина перегуляла, її не поклали спати вчасно, виділяються ті ж самі гормони стресу. Малюк якийсь час ще бадьорий і веселий, але потім у батьків починається головний біль: він неспокійно спить, не їсть, а тільки вередує і кричить. І такий стан може тривати кілька днів, тим самим посилюючи проблеми самої мами. Крім того, у немовлят є періоди регресу сну і періоди стрибків зростання, коли графік збивається і все йде не за сценарієм. У такі дні потрібно бути максимально уважними, щоб не допустити проблем з лактацією.

 

— Поява стресу у немовляти залежить від стану мами?

— Діти відчувають тривожність і хвилювання мам, через що теж починають хвилюватися і переживати. І дослідники знайшли цьому підтвердження. Вони досліджували матерів і їх молоко в період стресу і виявили, що підвищення в крові рівня кортизолу (гормону стресу) супроводжувалося його підвищенням в грудному молоці. Випивши такого молока, дитина ставала більш неспокійною і плаксивою. Можна сказати, що їй дійсно передавалося мамине хвилювання. Але є ще один цікавий факт. Чим більше турбувалася дитина, тим більше хвилювалася мама - тим вище був у неї рівень кортизолу і тим в більшій кількості він передавався малюкові: у відповідь він починав ще сильніше плакати. Тому на таке питання відповідь однозначна - дитині може передатися занепокоєння мами.

Основний міф в тому, що при сильному стресі молоко пропадає і не повертається. Це помилка, і вище я пояснила, чому так відбувається. Молоко повертається, як тільки гормони стресу перестають діяти. Через стрес може змінитися стрес молока.

— Коли мама, яка годує може впоратися з проблемою самостійно, а коли краще звернутися до консультанта з грудного вигодовування?

— Мама повинна оцінювати свої сили. Якщо через добу лактація нормалізувалася, вона може далі годувати сама. Але якщо мама не справляється, її щось турбує, вона не впевнена в правильності своїх дій, то краще звернутися за підтримкою і допомогою до будь-якого фахівця. І не варто чекати, сподіваючись на поліпшення, - правильніше йти на випередження, щоб максимально зберегти лактацію.

 

— Як перестати нервувати? Чи можна пити заспокійливі при грудному вигодовуванні?

— Перш за все потрібно з лікарем визначити причину стресу і провести профілактику негативних наслідків. Чи пити мамі гормональні або заспокійливі засоби, в тому числі на трав'яній основі, вітаміни і мінерали, повинен вирішувати лікар-терапевт або лікар-гінеколог, тому що прийом будь-якого препарату, особливо на грудному вигодовуванні, має побічні ефекти. Народні засоби і лактогонні чаї відносяться до недоказові медицині і не принесуть користі.

У мами, звичайно, повинно бути гарне збалансоване харчування, оптимальне споживання рідини - інакше не буде ресурсів продукувати грудне молоко. Також необхідно працювати над психологічним станом. І тут дуже важлива підтримка близьких людей. Якщо жінку щось турбує, не потрібно тримати це в собі, важливо розповідати про проблему і обговорювати її. Кожна мама буде в будь-якому випадку найкращою для свого малюка. І важливо навчитися делегувати домашні обов'язки, залучати до допомоги партнера і членів сім'ї.

 

— Як мамі відновитися, якщо після стресу пропало молоко? Чи правда, що «голодний» крик і вид голодної дитини, нічні годування збільшують кількість молока?

— Дійсно, голодна дитина і уявлення мами про те, що вона зараз буде годувати грудьми, будуть якимось стимулом. Навіть простий контакт з дитиною «шкіра до шкіри» без активного смоктання стане стимулом, тому що в головний мозок надходить інформація, що пора б синтезувати гормони окситоцин і пролактин і годувати дитину. Дослідницьким шляхом доведено, що жінка може зцідити молока більше в присутності дитини і думаючи про годування, ніж коли б вона зціджувати в кімнаті одна.

Нічні годування також добре допомагають. Фізіологічне вироблення пролактину, відповідального за лактацію, відбувається приблизно о 5-6 ранку. Доведено, що прикладання в цей час дуже стимулює лактацію. Тому нічні годування не рекомендують прибирати або радять припиняти їх з 24 ночі до 3 години ранку.

Часте прикладання до грудей - один з найдієвіших способів збільшення лактації. Смоктання - це природна стимуляція молочної залози, так як саме при цьому виділяються гормони, які дають сигнал головну мозку про запуск продукування молока. І навіть якщо дитина смокче нібито порожню грудь, через якийсь час у мами почне виділятися молоко.

— Які профілактичні заходи допомагають запобігти стресу і уникнути лактаційний кризів?

— Профілактика повинна здійснюватися ще в період вагітності: потрібно стежити за своїм станом, статусом вітамінів і мінералів, своєчасно приймати підтримуючі препарати. Після народження малюка не варто брати все на себе, треба делегувати обов'язки, займатися малюком спільно з партнером, а проблеми обговорювати з лікарем і близькими людьми. Важливо стежити за станом лактації та при необхідності звертатися за медичною допомогою. У нормі дитина повинна харчуватися грудним молоком, і кожна жінка здатна вигодувати свого малюка.


Стрес може бути гострий або хронічний, ендогенний або екзогенний. Ендогенні фактори визначаються легше, і на них відразу можна впливати, екзогенні можна і не помітити. Гострий стрес, як правило, менш небезпечний, ніж хронічний. Хронічний стрес найчастіше викликають тривалі сімейні проблеми, втома і недосипання. Все це на протязі тривалого періоду послаблює жінку і призводить до виснаження її внутрішніх ресурсів. Тому потрібно звертати увагу на найменші коливання в своєму настрої, фізичне самопочуття і негайно вживати заходів, щоб зберегти грудне вигодовування.
Лікар-неонатолог
Валерія Максимівна Щелкунова


*Ідеальним харчуванням для немовляти є молоко матері. ВООЗ рекомендує виключно грудне вигодовування в перші 6 місяців. МАМАКО® підтримує цю рекомендацію. Перед введенням в раціон малюка нових продуктів проконсультуйтеся з фахівцем.

Імунітет дитини на грудному вигодовуванні

Грудне молоко містить імунні компоненти, яких немає ні в одній дитячій суміші. Але чи можуть ці чарівні речовини підвищити імунітет новонародженої дитини чи малюка потрібно загартовувати і додатково давати йому вітаміни, БАДи? А може, вітаміни досить приймати мамі, що годує?

До якого віку потрібно годувати малюка сумішшю?

До якого віку потрібно годувати дитину сумішшю? Чи залишати суміш на ніч? Чи небезпечне тривале годування з пляшечки? Відповіді на ці питання залежать від конкретних ситуацій.

Режим на штучному вигодовуванні

Режим харчування новонародженого на штучному вигодовуванні передбачає графік годування молочною сумішшю, якого потрібно дотримуватися постійно. Як часто дитина буде їсти, скільки суміші їй давати, як поєднувати суміш з прикормом і не порушувати режим.

Всі статті