0 (800) 303-038
з 10.00 до 18.00 (будні) по Києву
UA
Чи була ця стаття корисною для вас?
поставьте лайк
Поділіться нею у соціальних мережах
У яких випадках потрібно допоювати малюка і чим

У яких випадках потрібно допоювати малюка і чим

У першому півріччі харчування дитини повністю складається з грудного молока або молочної суміші. Але чи достатньо цього, щоб малюк втамував спрагу? Коли можна допоювати малюка і чи потрібна додаткова рідина за спекотної погоди, розповідає лікар-педіатр вищої категорії і керівник школи молодих мам Тетяна Володимирівна Швець.


— Тетяно Володимирівно, з якого віку можна допоювати немовлят?

— Потреба дитини у воді залежить від її віку, типу харчування, стану її здоров'я і деяких інших чинників.

Сучасні рекомендації ВООЗ і МОЗ щодо допоювання дітей

Чи потрібно допоювати водою дитину при ГВ

  • Дитина отримує необхідний обсяг рідини з грудного молока, тому фізіологічної необхідності в допоюванні немає навіть в спекотну погоду.
  • Допоювання на ГВ починається з моменту введення першого прикорму.

Чи потрібно допоювати водою малюка при ШВ

  • При вигодовуванні адаптованими молочними сумішами допоювати ніякими напоями не потрібно, в тому числі в спеку.
  • Допоювати починають з моменту введення першого прикорму.
Коли і навіщо допоювати немовля? Обов'язково потрібно допоювати дитину з ознаками зневоднення. Це суха шкіра, плач без сліз, яскраві і сухі губи і язик, рідкісні сечовипускання, яскравого кольору концентрована сеча, запале джерельце. Допоювати малюка водою або електролітами, залежить від ситуації, і тут рішення приймає лікар.

— Як допоювання новонароджених дітей пов'язане з недоїданням і діареєю?

— На грудному вигодовуванні відчуття насичення формується в залежності від ступеня розтягування шлунку і надходження в кров поживних речовин - в організмі спрацьовують гормональні сигнали, які говорять про те, що дитина наїлася і отримала те, що їй потрібно. Але прорахувати кількість рідини в цьому віці складно, оскільки складно врахувати, що дитина отримує з грудного молока.

У воді немає поживних речовин, і вона дає відчуття помилкової ситості: дитина може перебити апетит і потім гірше смоктати материнське молоко, особливо в перші три місяці, коли йде становлення лактації.

 

— Як кількість води впливає на травлення дитини?

— У дітей значно нижча активність шлункових і кишкових ферментних соків. Маленька дитина спочатку їсть тільки молоко і поступово вчиться перетравлювати іншу їжу. Активність ферментів дитини наростає поступово, досягаючи максимального значення після трьох років. І дуже важливо враховувати цю анатомо-фізіологічну особливість при організації питного режиму малюка. Надмірна кількість рідини робить розчини менш концентрованими, що погіршує перетравлювання і засвоєння їжі.

Формула розрахунку води для пиття (не всієї рідини) на добу - 20-30 мл на 1 кг ваги дитини. Дитина може не випити цей обсяг повністю, що допустимо при відсутності ознак зневоднення.

— Як правильно допоювати немовля водою?

— З початком прикорму між годуваннями пропонують воду: часто, дрібно, потрохи вчать пити. Обсяг буде збільшуватися в міру необхідності, і дитина сама покаже, скільки вона хоче і може випити. Але не варто допоювати її більше тієї норми, про яку ми поговорили. Потрібно орієнтуватися на ці рамки і враховувати індивідуальні особливості малюка.

Допоювання починають саме з чистої води. Будь-який інший напій - чай, компот, морс, кисель - має свій смак, і якщо дитина навчиться його пити, то потім до води привчити її буде складно. Вода не має смаку і інтересу у малюка не викличе.

Цукор, що міститься в солодких напоях, має додаткову харчову цінність. Такі напої можуть почати заміщати повноцінне харчування, що може привести до недоїдання і нестачі поживних речовин.

— Якою водою допоювати немовля?

— З точки зору гастроентерології кип'ячена вода - не найкраще питво для дитини грудного віку. Потрібна бутильована дитяча вода. Але важливо пам'ятати: після відкриття пляшки воду зберігають не більше 24 годин і потім міняють на нову.

Коли давати інші напої

З якого віку дитині можна сік
  • За рекомендаціями ВООЗ і Американської асоціації педіатрії ні дитячі, ні дорослі соки дитині не дають до двох років.
  • Після року фруктові розведені соки можна пропонувати в невеликій кількості і не частіше одного разу на день.
  • До року ні свіжовичавлені, ні покупні соки не дають.
З якого віку дитині можна дати компот
  • Компоти можна давати після введення фруктів на прикорму. Це повинен бути неконцентрований напій в невеликій кількості і не частіше одного разу на день.
Коли можна давати дитині чай
  • Дорослий чай блокує всмоктування заліза в шлунку, тому його починають давати після року.
  • Фруктовий дитячий чай з маркуванням «0» можна використовувати в кількості, розрахованій за віком, але краще - після узгодження з лікарем.

 

— Що робити, якщо дитина не хоче пити несолодку воду? Чи можна дитині цукор?

— Дитина, яка не навчилася пити воду і віддає перевагу солодким напоям, складно напоїти водою. Я працюю з цим багато років.

Цукор в додатковому вигляді дитина до року не отримує, і обґрунтованих причин тому багато. Якщо дитина спробувала солодкий напій, потрібно поступово знижувати концентрацію солодкості. Недозволені продукти слід прибрати, щоб вони не були на виду і в вільному для дитини доступі. Рецептори язика поступово звикнуть до зменшення солодкості, і малюк прийме воду.


Дуже важливо, щоб всі діти отримували достатню кількість рідини в добу. Якщо дитина з якихось причин отримує недостатньо рідини з їжею і питвом, з'являються тривожні ознаки зневоднення. В такому випадку, що б не їла і не пила дитина на грудному або штучному вигодовуванні, її потрібно допоювати. Здорову дитину без ознак зневоднення починають допоювати з моменту введення прикорму. Спочатку вчать пити чисту воду, але в міру розширення раціону малюка продуктами прикорму можна починати вводити інші напої.
Лікар-педіатр
Тетяна Володимирівна Швець


*Ідеальним харчуванням для немовляти є молоко матері. ВООЗ рекомендує виключно грудне вигодовування в перші 6 місяців. МАМАКО® підтримує цю рекомендацію. Перед введенням в раціон малюка нових продуктів проконсультуйтеся з фахівцем.

Імунітет дитини на грудному вигодовуванні

Грудне молоко містить імунні компоненти, яких немає ні в одній дитячій суміші. Але чи можуть ці чарівні речовини підвищити імунітет новонародженої дитини чи малюка потрібно загартовувати і додатково давати йому вітаміни, БАДи? А може, вітаміни досить приймати мамі, що годує?

До якого віку потрібно годувати малюка сумішшю?

До якого віку потрібно годувати дитину сумішшю? Чи залишати суміш на ніч? Чи небезпечне тривале годування з пляшечки? Відповіді на ці питання залежать від конкретних ситуацій.

Режим на штучному вигодовуванні

Режим харчування новонародженого на штучному вигодовуванні передбачає графік годування молочною сумішшю, якого потрібно дотримуватися постійно. Як часто дитина буде їсти, скільки суміші їй давати, як поєднувати суміш з прикормом і не порушувати режим.

Всі статті