— Валеріє Максимівно, що таке олігосахариди грудного молока?
— Грудне молоко забезпечує ідеальний баланс поживних речовин і містить незліченну кількість біоактивних інгредієнтів, таких як імуноглобуліни, олігосахариди, гормони і інші.
Олігосахариди (ОГМ, неперетравлювані вуглеводи, пребіотичні волокна) - третій за поширеністю компонент в грудному молоці після лактози і ліпідів. Вони являють собою структурно і біологічно різноманітну групу складних вуглеводів, які не здатні перетравлюватися в верхній частині травного тракту і практично в незмінному вигляді доходять до товстої кишки. Цікаво, що склад олігосахаридів індивідуальний і варіюється в залежності від расової приналежності мами, стадії лактації, тривалості вагітності, генетичних факторів.
— Яку функцію виконують олігосахариди в дитячому розвитку?
— Олігосахариди материнського молока дуже корисні для здоров'я в грудному віці. Вони діють як пребіотики, імуномодулятори та інгібітори патогенів, покращують бар'єрну функцію в кишківнику.
Вплив олігосахаридів грудного молока на здоров'я дитини
Зростання корисної мікробіоти кишківника, підтримка імунітету | Добре відомо, що корисна мікрофлора пов'язана з сильним імунітетом. Олігосахариди служать субстратом для деяких мікробів, що живуть в товстій кишці, впливають на склад і активність мікробіоти кишківника. Специфічний біфідофактор нормалізує ріст біфідобактерій, які домінують в кишківнику немовлят на грудному вигодовуванні. Олігосахариди можуть посилювати стійкість біфідобактерій. |
Антибактеріальна роль | Багатьом вірусам або бактеріям необхідно попередньо прилипнути до поверхні кишкового епітелію, щоб потім розмножуватися і викликати хворобу. Олігосахариди працюють як «приманка»: вони відволікають на себе патогени і не дають їм приєднуватися до епітеліальних клітин. Патогени виводяться з організму, не викликаючи захворювання. |
Профілактика інфекцій кишківника, ЛОР-органів, сечової системи | Діючи через різні механізми, олігосахариди захищають немовлят від багатьох інфекцій і полегшують їх перебіг. Вони мають антибактеріальну, противірусну та протизапальну дію. Багато захворювань, включаючи діарею, інфекції дихальних і сечовивідних шляхів, середній отит, бактеріемію і некротичний ентероколіт, рідше зустрічаються у дітей на грудному вигодовуванні багато в чому завдяки олігосахаридам. |
— Ще недавно синтез олігосахаридів грудного молока був неможливий. Як змінилася галузь дитячого харчування?
— Лише кілька виробників додають в свої формули олігосахариди, ідентичні виділеним з грудного молока. Створення олігосахаридів для дитячої суміші - непростий, дорогий технологічний процес.
Складність і варіабельність будови, структурна різноманітність олігосахаридів людського молока не дозволяють відтворити їх всі в дитячих сумішах. З розвитком харчових технологій вдалося поки повністю відтворити тільки два інгредієнта з тією ж структурою, що і в грудному молоці. Це основний і найбільш функціональний олігосахарид грудного молока 2'-фукозілактоза (2'-FL), а також лакто-N-неотетраоза (LNnT), який потрапляє в десятку найпоширеніших.
Традиційно в дитячі суміші виробники вводять такі неперетравлювані вуглеводи, як галактоолігосахариди і фруктоолігосахариди (GOS / FOS, ДОС / ФОС). Дослідники говорять, що діти, які отримували такі суміші, не відрізнялися за зростом і вагою від дітей, яких годували звичайними сумішами, але при цьому менше хворіли простудними, аутоімунними і алергічними захворюваннями. Однак потенціал олігосахаридів грудного молока набагато вищий.
— Олігосахариди їжі працюють по-різному?
— Вплив сумішей з олігосахаридами грудного молока на дитячий організм вивчається, в тому числі в порівнянні з грудним молоком і звичайними сумішами. Наявні дані говорять про те, що вигодовування сумішами з олігосахаридами грудного молока показує:
- надбавки зростання, ваги, окружності голови дитини відповідно до віку;
- хорошу переносимість без будь-яких серйозних побічних ефектів, без відмінностей в консистенції випорожнень, частоті годувань з відрижкою/блювотою;
- зменшення кольок в перші кілька місяців;
- зниження кількості повідомлень батьків про інфекції нижніх дихальних шляхів, а також про використання жарознижуючих засобів і антибіотиків.
Додатково досліджена імунна функція. Немовлята на грудному вигодовуванні і немовлята, які отримували суміш з 2'-FL і GOS, мали більш низькі концентрації запальних білків плазми і фактору некрозу пухлини-альфа, ніж немовлята, які отримували суміш тільки з GOS. Поєднання олігосахаридів підсилює підтримку здоров'я імунної системи і знижує ризик імунологічних проблем.
Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США і Європейське управління з безпеки харчових продуктів схвалили безпеку 2'-FL і LNnT в якості інгредієнтів дитячої суміші. Проте необхідні подальші дослідження для оцінки плюсів і мінусів додавання окремих олігосахаридів грудного молока в молочну суміш.
— Валеріє Максимівно, відома перевага козиного молока в тому, що воно збільшує біодоступність компонентів дитячої суміші. Як працюють його олігосахариди?
— Адаптовані суміші часто включають пребіотики, але не всі пребіотики мають специфічні функції олігосахаридів грудного молока. Молоко домашніх тварин містить олігосахариди в набагато менших кількостях і в меншій різноманітності. Але в молоці кози вищий вміст олігосахаридів і більша різноманітність таких структур, ніж в коров'ячому або овечому молоці.
Варто звернути увагу, що при вивченні дитячих сумішей на основі козиного молока виявлено 14 типів олігосахаридів, п'ять з яких присутні в грудному молоці. Як і в людському молоці, фукозилованих і сіалілованих олігосахаридів в козиних сумішах виявилося найбільше.
Вчені також визначили, що олігосахариди козиного молока стимулюють ріст корисної біфідо- і лактофлори, здатні захистити малюків від кишкових інфекцій, викликаних кишковою паличкою і сальмонелою. Саме ці патогени частіше викликають діарею у грудних дітей. А олігосахариди козиного молока, в складі сумішей, можуть підтримати здоров'я шлунково-кишкового тракту новонароджених і малюків.
* Грудне молоко є найкращим харчуванням для немовлят. ВООЗ рекомендує виключно грудне вигодовування протягом перших 6 місяців життя дитини та продовження грудного вигодовування після введення прикорму до віку 2 років. Перед введенням нових продуктів у раціон малюка необхідно проконсультуватися з фахівцем. Матеріал має інформаційний характер і не може замінити консультацію спеціаліста охорони здоров'я. Для харчування дітей від народження. Товар сертифікований.